WIN EURASIA HYBRID İMALAT SANAYİNİ BULUŞTURDU

Hannover Fairs Turkey, imalat sanayisinin önde gelen firmalarını, Türkiye’nin ilk hibrit sanayi fuarı WIN EURASIA Hybrid’te bir araya getirdi.

WIN EURASIA HYBRID İMALAT SANAYİNİ BULUŞTURDU
Endüstrideara

Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen WIN EURASIA Hybrid, iki yıl aradan sonra yirmi yedinci kez imalat sanayi sektörünü bir araya getirdi. “Endüstriyel Dönüşüm” teması altında gerçekleşen fuarda sektör temsilcileri en son teknoloji ürünlerini tanıtma fırsatı buldular.

"DİJİTALLEŞMEYENLERİN YOK OLACAĞI BİR DÖNEM"

Fuarın açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, makinası akıllı ve verimli olmayan, üretim hatlarında otomasyonda dijitalleşmeden yoksun imalat dallarının yok olacağı bir döneme girildiğine işaret ederken fuarın temasının endüstriyel dönüşüm olarak belirlenmesinin vizyoner bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

Fuarı ziyaret eden TİM Başkanı İsmail Gülle ise yaptığı açıklamada, “Pandemi sonrasında fuarların başlaması ticari hareketliliği de beraberinde getirdi.  Pandemi döneminden sonra dünyadaki ticari koşulların değişmiş olduğunu görüyoruz. Bu durum ülkemiz için önemli bir avantaj sağladı. Özellikle Türkiye’ye, Türkiye’nin üreticilerine ve Türk ürünlerine olan teveccühün yükselmiş olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Makina sektörü de ülkemizin önemli sektörlerinden biri. Sektörün ihracat faaliyetleri olumlu bir seyirde gidiyor, şu ana kadar yüzde 30’luk bir artış elde edildi. Makina sektörü ihracatını en çok artıran sektörler içinde." şeklinde konuştu.

YENİ İHRACAT İŞ BİRLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİLER

Toplam 16 ülkeden fiziksel ortamda 467, dijital ortamda ise 80 katılımcı firmanın; 78 ülkeden 30 bin 728 ziyaretçiyle bir araya geldiği fuar, imalat sanayisi için önemli iş birliği ve ihracat anlaşmalarının gerçekleştirildiği ticari bir etkinliğe dönüştü. 

Anadolu’dan 30 şehirden, ticaret ve sanayi odaları iş birliğiyle 55 otobüsle İstanbul’a gelen heyetlerin de katıldığı WIN EURASIA Hybrid’te Ticaret Bakanlığı’nın Alım Heyeti Programı çerçevesinde de katılımcı firma temsilcileri; ihracatta artış hedeflenen ülkelerden 250’den fazla satın almacı bir araya gelerek yeni ihracat iş birlikleri gerçekleştirdiler.

DİJİTALDE KATILANLARIN SAYISI DİKKAT ÇEKTİ

Fiziksel ortamın yanı sıra fuarın dijital platformunda da katılımcı firmaları ziyaretçilerle bir araya getirdi. Dijital katılımcılar; sanal ortamda, fuar stantlarında sohbet fonksiyonları, birebir görüntülü görüşmeler ile satın alma yetkililerini ağırlama; ürünlerini 3 boyutlu sergileme imkanı buldular. Fuar alanında kurulan Dijital Pavilyon’da ise fiziki ziyaretçiler, sektör lideri firmalarla dijital görüşmeler yaparak iş birliği geliştirme fırsatı yakaladılar.

Konferansların da dijital ortama taşındığı fuarda; konuşmacılar ister fuar alanında, isterlerse bulundukları yerden dijital sunum yapabilirken dinleyiciler de istedikleri yerden konferansları takip etme şansı buldular. Fuar süresince 30 panel, 51 marka ve 61 konuşmacının yer aldığı konferanslar, fiziksel ortamdaki izleyicilerin yanı sıra dijital platformlarda 2.646 kişi tarafından takip edildi. Ayrıca, sektör profesyonelleri, fuarın dijital bölümünde, yer alan firmalara 20 Kasım 2021 tarihine kadar iletişim kurabilecekler.

"YÜZDE 30'U DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞECEK"

Fuarın açılış konuşmacılarından Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jochen Köckler ise, yaptığı değerlendirmede pandeminin her alanda olduğu gibi fuar sektöründe de değişimi beraberinde getirdiğini söyledi. Dr. Köckler, “Pandemide biz de işlerimizi dijital ortama taşıdık. Connection Days platformu üzerinde düzenlediğimiz etkinlerde uzaktan da olsa endüstriler özelinde firmaların ve profesyonellerin bir araya gelmesini sağladık. Şimdi burada WIN EURASIA Hybrid’te bir ilki gerçekleştirerek imalat sanayi temsilcilerini hem fiziksel hem de dijital ortamda buluşturduk. Bakalım önümüzdeki yıllar bize neler gösterecek, belki de fuarın yüzde 30’ü dijital ortamda gerçekleşecek.” diye konuştu.

WIN EURASIA Hybrid kapsamında düzenlenen konferanslarda dikkat çeken başlıklardan biri Toplum 5.0 oldu. Toplum 5.0 Akademi üyelerinin katıldığı panelde geleceğin en büyük becerisi olarak gösterilen “Teknolojiye Adaptasyon”un, Toplum 5.0 kavramının temel taşı olduğu vurgulandı.

Önümüzdeki 10 sene içinde dünya verimliliğinin yüzde 60’ının otonomiden geleceği ve makinaları ile robotları daha fazla göreceğimizin belirtildiği panelde insanların makinalarla rekabet edebilmesinin iki temel beceri ile gerçekleşebileceği; bunların da “Duygusal Zeka” ve “Yaratıcılık” olduğu belirtildi. Söz konusu iki becerinin kazanılması için teknoloji ile insan arasına “Toplum 5.0” kavramının konumlandırılması gerektiğinin konuşulduğu panelde hibrit insan olmanın önemine dikkat çekildi.

YENİ TARİHİ VE YERİ BELLİ OLDU

Öte yandan fuarın yeni tarihi ve yeni yeri de belli oldu.

Yaklaşık 21 yıldır aynı fuar alanında düzenlenen WIN EURASIA fuarı, 2022 yılında katılımcı ve ziyaretçilere daha iyi bir fuar deneyimi sunmak amacıyla İstanbul Fuar Merkezi’nde 8-11 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 14:28
YORUM EKLE

Endaş

Lima

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını