banner1322
x

PepsiCo kağıtsız fabrika projesini Manisa’da hayata geçirdi 

PepsiCo tasarım aşamasından itibaren Sanayi 4.0’a entegre altyapıya sahip, kağıtsız fabrika projesinin uygulanacağı ilk fabrikasını Manisa’da açtı. 

PepsiCo kağıtsız fabrika projesini Manisa’da hayata geçirdi 
Endüstri 40 Zirvesi

PepsiCo, Manisa’da açtığı 6. fabrikasıyla Türkiye’deki yatırımlarını sürdürüyor.  47 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 100 bin metrekarelik bir alana inşa ettiği, Sanayi 4.0’a entegre fabrikasını, en son teknoloji ve inovasyon yetkinlikleriyle hayata geçirdi. Yeni tesis; üretim planlama, anlık veriye ulaşım ve raporlamada dijitalleşme özellikleri sayesinde, kağıtsız fabrika projesinin uygulanacağı dünyada ilk PepsiCo fabrikalardan birisi olarak dikkat çekiyor.

YALIN ÜRETİM UYGULAMALARINA UYGUN TASARIM

PepsiCo’nun Fayda Gözeten Performans vizyonunu da destekleyen Manisa fabrikası, çevresel, sosyal ve yetenek sürdürülebilirliği konularında verimliliği ve iş emniyetini güvence altına alan Yalın Üretim uygulamalarına uygun biçimde tasarlandı.2020 yılında hayata geçecek biyogaz üretim tesisinin kullanacağı elektriğin yüzde 30’u fabrikanın atıklarından elde edilecek ve fabrika, “sıfır atık” üretim tesisi olma özelliği de kazanacak. PepsiCo’nun yeni fabrikasının, 100 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulduğunu söyleyen PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel, alan seçiminde, lojistik konum, Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırıma uygun altyapısı, eğitimli işgücü ve hammadde kaynaklarına yakınlık gibi bazı temel kriterlerin rol oynadığını vurguladı.

Türkiye’de PepsiCo’nun altıncı fabrikasında üretilen Doritos ürünlerinin yaklaşık yüzde 25’i Romanya, Bulgaristan, Moldova, Litvanya, Estonya, Polonya, Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Sırbistan gibi ülkelere ihraç ediliyor. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımın, tarım kapasitesinin artışına da katkı sağlayacağını söyleyerek, dünyanın en büyük yiyecek ve içecek firmalarından PepsiCo’nun bu yatırımının Türkiye’ye güvenin işareti olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 18:03
YORUM EKLE

Leroy

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını