Mitsubishi Electric, MELSEC iQ-F'yi yüksek güvenlikle donattı

Mitsubishi Electric Türkiye’den Cem Kıbrıslı, kompakt PLC MELSEC iQ-F’in veri hırsızlığını önlemek adına gelişmiş güvenlik fonksiyonları ile donatıldığının altını çizdi. 

Mitsubishi Electric, MELSEC iQ-F'yi yüksek güvenlikle donattı
Enerji Zirvesi

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi Departman Müdürü Cem Kıbrıslı, MELSEC iQ-F’in 34 nanosaniye içerisinde LD komutunu uygulayabilen yüksek hızlı bir işlemciyle çalıştığını belirterek, ürünün, yüksek hızlı sistem yolu haberleşmesi sayesinde ağır veriye sahip akıllı iletişim fonksiyon modülleri kullanılsa dahi maksimum performans sağladığını iletti. Kompakt PLC MELSEC iQ-F’in veri hırsızlığını önlemek ve yetkisiz kişilerin eylemlerini engellemek adına gelişmiş güvenlik fonksiyonlarına sahip olduğunun altını çizen Kıbrıslı, ürünün programları ve cihazları flash ROM gibi kalıcı hafızada sakladığını ve pile ihtiyaç duymadığını vurguladı. 

Eski modele nazaran hızı yaklaşık 150 kat artırılmış haberleşme sistemine sahip MELSEC iQ-F’in dahili 4 eksen pozisyonlama özelliğiyle de ilgi gördüğünü belirten Cem Kıbrıslı, MELSEC iQ-F’nin, kompakt PLC segmentinde yüksek işlem hızına ek olarak dahili Modbus, dahili analog giriş çıkışı ve dahili 8 hızlı giriş-çıkış özelliğiyle segment üzeri performans ve fonksiyonalite sergilediğini ve standart donanımında yer alan analog giriş/çıkışlar, ethernet ve hızlı girişleri sayesinde panolarda çok az yer kaplarken çok işin üstesinden geldiğini vurguladı. 

MÜKEMMEL PERFORMANS VE SEZGİSEL PROGRAMLAMA

Yeni nesil kompakt PLC’nin mükemmel performans, yüksek verimli sürücü kontrolü ve kullanıcı bazlı programlama konseptiyle tasarlandığını vurgulayan Kıbrıslı, ürünün tek başına olduğu gibi ağlı sistem uygulamalarına kadar kullanıma imkan tanıdığının altını çizdi. Gelişmiş temel performans, kumanda cihazlarıyla işbirliği ve geliştirilen programlama ortamı aracılığıyla MELSEC iQ-F’in uygulama kapsamının daha da genişletildiğini belirten Kıbrıslı, kolay dahili pozisyonlama, basit enterpolasyon fonksiyonları ve özel pozisyonlama yazılımına gerek duyulmadan gerçekleştirilebilen simple motion modülüyle 4 eksen eşlenik hareket kontrolü verimli kumanda kontrolünün mümkün olduğunu, bu modül ile 4 modül başına veya 8 eksen fiber optik haberleşmeli elektronik cam, senkronizasyon, master slave eksen kontrolü ve işaret işleme fonksiyonları sunulduğunu vurguladı. Inverter ve servo ürünleri başta olmak üzere sisteme bağlanacak tüm ürünler için, hazır fonksiyon bloklarının da yer aldığını vurguladı. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 08:59
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını