banner1322
x

'Lityum iyon'lu araçlar için üretim hedefliyor

Geçen yıl yaklaşık 10 milyon Avroluk bir yatırımla fabrika kapasitesini 7 milyon adetin üzerine çıkarıp yeni bir fabrika daha açtıklarını söyleyen Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, "Lityum iyon pil ve elektrikli araçla ilgili çalışmaları Ar-Ge tarafında devam ederken, bir yandan da lityum iyon enerji kaynağı gerektiren her türlü araç veya ekipmana yönelik üretim yapmayı gözümüze kestirdik" dedi.

'Lityum iyon'lu araçlar için üretim hedefliyor
Robot Zirvesi

Akü sektöründe 40 yılı aşkın deneyimi ve üretim teknolojisi yanında tek yerli ve milli akü üreticisi olma özelliğiyle fark yaratan Yiğit Akü yenilikçiliği ile büyümeye, küresel arenadaki yerini güçlendirmeye devam ediyor.  Geçen yıl yaklaşık 10 milyon Avroluk bir yatırımla fabrika kapasitesini 7 milyon adetin üzerine çıkaran ve yeni bir fabrika daha açan Yiğit Akü, lityum iyon pil ve elektrikli araçla ilgili çalışmaları Ar-Ge tarafında devam ederken, bir yandan da lityum iyon enerji kaynağı gerektiren her türlü araç veya ekipmana yönelik üretim yapmayı gözüne kestirdi. Türkiye’de büyük ölçekli yerli ve milli akü üreticisi Yiğit Akü, Dünyada 90’nın üzerindeki ülkede Türkiye’nin bayrağını dalgalandırıyor. Yiğit Akü’nün projelerini ve hedeflerini Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser ile gerçekleştirdiğimiz röportajda konuştuk.

Hedef sektörlerinizde hangileri öne çıkıyor?

Bu çalışmaların içerisinde Savunma sanayi var, İHA’lar var, bazı elektrikle çalışan donanımlar var. Onun için projelerimizi daha çok oraya odakladık. Yani seri ve standart hale getireceğimiz değil de butik şekilde çalışabileceğimiz projelerimiz üzerine yoğunlaştık. Yakın zamanda askeri bir proje tamamlandı. Onun dışında insansız araçla ilgili bir projemiz üzerine çalışıyoruz. Biraz daha yönümüzü değiştirdik, elektrikli araçlarla kendimizi kısıtlamıyoruz. Aynı zamanda Endüstriyel akü kısmında hem kapasitemizi hem satış hacmimizi artırdık. Öte yandan baz istasyonlarının akülerini yapmaya başladık. Daha önce yerli ürünlerle ilgili yetersizlikler ve kısıtlamalar vardı, bunları geliştirerek, yerlileştirdik. Tüm bunlarla birlikte büyümeye devam ediyoruz.

Elektrikli otomobile yönelik çalışmalar kapsamında Yiğit Akü olarak batarya ayağında neler yapıyorsunuz?

Biz yerli otomobil gündemde yokken 2009’da çalışmalara başladık. Biz enerji depolamayı kendi sektörümüz olarak belirlediğimiz için bu alandaki potansiyeli görmüştük. İllaki elektrikli araç olacak hedefiyle çıkmadık. Biz bu işin know how ve kimyasını çalışarak belli bir seviyeye getirdik. Bu konuyla ilgili altyapımızı, projelerimizi hayata geçirdik  bu konuda nerede olduğumuzu önce sınadık ve destek Ar-Ge çalışmasından sonra kendi prototip 5 MW’lık tesisimizi kurduk. 

Diğer pazarlara servis ettiğiniz ürün gamı nedir? 

Bizim yapmış olduğumuz aküler belli uluslararası standartlarda. Herkes aynı dili konuşur. Dolayısıyla bunu global olarak dağıtabilirsiniz. Ama bu tip projeler butik projelerdir. Mesela Tesla’nın yaptığı bir araç için markette oluşan bir pil yoktur. Çünkü bu iki tane kutup başı olan batarya değildir. Dolayısıyla bu işin standardı oluşmadı henüz. Hala niş bir ürün, henüz daha PR çalışmaları yapılıyor; biz buradayız demeye çalışıyor herkes. Benim şahsi düşüncem bunun hibrit modellerle geliştirilmesi. Dünyada iyi firmalar bunun altyapısını, donanımını iyi yapmışlar. En azından elimizin altında bataryası olan bir araç var şu anda. Bizim de bu konuda hızlı bir şekilde karar verip, hızlı bir şekilde adım atmamız gerekiyor.

Akıllı aküde neler yapıyorsunuz?

Akıllı akü bizim prestij markamız ve ürünümüz. Yapmak istediğimiz pazarlama çalışmalarını tamamladık. Şu anda bir ilgi ve talep var, bu talebe yönelik üretmeye devam ediyoruz. Fiyat ve performansta olacak en üst seviyeye geldik. Pazardaki hedefimiz Yiğit Akü olarak inovatif tarafımızı göstermekti. Yiğit Akü sadece akü değil, akünün üzerine katma değer ekleyebiliyor, olmayanında ise en iyi fiyat performans oranını sağlayabiliyor.

Peki, jel akü konusunda yaptığınız çalışmanın kapsamı nedir? 

Jel teknolojisi aslında işin uygulamaya yönelik üretim şekillerinden birini ifade ediyor. Ama burada fark yaratan bizim üretim teknolojimiz ve know how'ımız işin içerisine giriyor. Dolayısı ile teknoloji olarak yeni bir teknoloji değil. Ama pazar olarak ve kalite olarak standartların üzerine çıkarttığımız bir teknoloji.

Yiğit Akü kaç kişiye istihdam sağlıyor?
Direkt çalışan olarak 750 kişilik bir istihdama sahibiz. İki sene önce 500 kişi civarındaydı bu sayı. Tüm paydaşlarımızı işin içerisine kattığımızı düşünürsek tedarik zincirimiz dahil bu sayı tahminimizde 4000 kişiye ulaşıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 16:45
YORUM EKLE

Leroy

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını