banner1322
x

Kastamonu Entegre 450 milyon TL yatırımla kapasite artırıyor

Kastamonu Entegre, Samsun’a yapacağı 450 milyon TL’lik yeni yatırımla üretim kapasitesini 2,5 kat artırarak 6 milyon metreküpe ulaşacak.

Kastamonu Entegre 450 milyon TL yatırımla kapasite artırıyor
Makine Zirvesi

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız,  yatırımın tamamlanmasıyla birlikte Samsun Yonga Levha Tesisi’nin yıllık üretim kapasitesinin yaklaşık 2,5 kat artacağını ve şirketin toplam üretim kapasitesinin 6 milyon metreküpe ulaşacağını belirtti. 

Ağaç bazlı panel alanında yarım asırdır üretim faaliyetlerine devam eden Kastamonu Entegre, Samsun Yonga Levha Tesisi için 450 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Samsun Yonga Levha Tesisi hem bölge ekonomisine hem de firmanın lojistik faaliyetlerine katkı sağlıyor. Bu yatırımla birlikte mevcut katlı yonga levha tesisi, kontinü tesisine dönüşecek. Yatırım çalışmalarını 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefleyen Kastamonu Entegre, bu yatırım neticesinde üretim kapasitesini 2,5 kat artıracak ve toplam üretim kapasitesi 6 milyon metreküpe ulaşacak. Ayrıca 100 kişiye daha istihdam sağlanacak ve tesis toplamda 300 kişinin çalıştığı bir merkeze dönüşecek. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, sektöre yönelik gerçekleştirdikleri stratejik yatırımlarına devam edeceklerini belirtirken ana ürün grupları arasında yer alan MDF, yonga levha, laminat parke ve kapı paneli ürünleriyle dünyanın en büyük 4 üreticisi arasında olduklarını belirtti. Bu kapsamda ihracat çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Yıldız, dünyanın 100 farklı ülkesine ihracat yaptıklarını Türkiye ağaç bazlı panel ve mobilya sektörlerinin cari fazla veren nadir sektörlerden olduğunu belirtti. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “2018 yılının ikinci yarısında yaşanan sektörel daralmaya rağmen, panel ve mobilya ihracatı miktar olarak yüzde 25, dolar bazında ise yüzde 14 oranında arttı. 2019 yılında iki sektörde toplam 3,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Ayrıca dış ticaret fazlası 2,6 milyar dolar oldu. İhracat artış trendinin 2020 yılında da devam etmesiyle birlikte Türkiye ekonomisinin cari fazla vermeyi sürdürmesi açısından gerekli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

    

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 13:40
YORUM EKLE

Nidec

Lima

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını