Kale Kilit, Endüstri 4.0 için yerli bir otomasyon firması ile anlaştı

Avrupa’nın en büyük entegre kilit üretim tesisine sahip olan Kale Kilit, Endüstri 4.0 yolunda çalışmalar yaparak akıllı fabrika ve dijitalizasyon yolunda ilerlemeyi hedefliyor. Yerli bir otomasyon firması ile 4 yıl boyunca 14 adet otomasyonlu makina imalatı için anlaştıklarını söyleyen Kale Kilit Ar-Ge Merkezi Müdürü İbrahim Örgerin ile yakın dönem otomasyon yatırımlarını, üretimde otomasyon sistemlerinin sağladığı faydaları ve Endüstri 4.0 odaklı çalışmalarını konuştuk.

Kale Kilit, Endüstri 4.0 için yerli bir otomasyon firması ile anlaştı
Robot Zirvesi

Temelleri 1953 yılında atılan; kalite, güven ve garanti anlayışını tüm dünyaya taşımayı hedefleyen Avrupa’nın en büyük entegre kilit üretim tesisine sahip olan Kale Kilit, Çerkezköy’de bulunan fabrikasında 110 bin metrekare kapalı alana sahip olup günlük 150 bin adet kilit ve 80 bin adet silindir üretim kapasitesine sahip. Profesyonel Ar-Ge ekibi ve yaklaşık 1.800 kişiden oluşan personel sayısı, 8 ürün grubu altında 350’nin üzerinde ve her ihtiyaca uygun ürün seçeneği ile faaliyetini sürdüren markanın Ar-Ge Merkezi Müdürü İbrahim Örgerin ile yakın dönem otomasyon yatırımlarını ve bu yatırımlar ile sağladığı kazanımları konuştuk.

Kale Kilit ülkemize alanında ne gibi ilkleri kazandırdı? Hangi başarılara imza attı?

Tahtakale’de bir atölyede, karyola borusu ve gaz ocağı üreterek iş hayatına atılan kurucumuz Sadık Özgür, Türkiye ekonomisinin o dönemdeki zorlu şartları altında ilk yerli kilit imalatını gerçekleştirmiştir. Bu dönemde asma kilit üretimi gerçekleştiren firma yeni yatırımlarla büyümeye devam etmiş ve 1963 yılında Kale Madeni Eşya Fabrikası adını almıştır. 1965 yılında Türkiye’nin ilk kasa kilidi üretilirken, 1974 yılında ise Türkiye’nin ilk kilit ihraç eden şirketi olmuştur. 1980 yılında Türkiye’nin ilk master sistem barel imalatı, 1987 yılında ise yine Türkiye’nin ilk oto emniyet (baston) kilidi üretimi gerçekleştirilmiştir. 1994 yılında Türkiye’nin ilk bilyalı bareli, 1995 yılında ise Türkiye’nin ilk çok noktadan kilitleme sistemi, 1999 yılında Türkiye’nin ilk monoblok çelik kapı kilidi ve çelik kapı emniyet kilidi üretilmiştir. 2000'li yıllardaki inovatif ürünlerini ardı ardına tüketiciyle buluşturan Kale Kilit, 2004 yılında Türkiye’nin ilk kancalı kilidini de üretmiştir. 2013 yılında ise Türkiye'de ve Dünya'da ilk olan Kale Alarmlı silindiri piyasaya sunmuştur.

Haberin devamı ST Otomasyon Dergisi'nin Temmuz 2018 sayısında
 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 21:40
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını