HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ İHRACATTA O PAZARA ODAKLANACAK

AHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2022'de ihracat yaptıkları pazarlar arasına eklemek istedikleri ülkeyi açıkladı.

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ İHRACATTA O PAZARA ODAKLANACAK
Endüstrideara

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, "İspanya, Almanya, Hollanda ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ciddi ihracatımız söz konusu. Önümüzdeki yıl Amerika'yı da bunun içine dahil etmek istiyoruz." açıklamasında bulundu.

"20 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK İSTİYORUZ"

Akdeniz İhracatçılar Birliği'nin Kayseri'de organize ettiği programa katılan AHKİB Başkanı Tekin, birliklerinin kasım ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 23 artışla 27 milyon 87 bin 801 dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

Birlik olarak ocak-kasım döneminde 313 milyon 237 bin 213 dolarlık dış satım yaptıklarını aktaran Tekin, 2020'de 17 milyar dolar olan hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını bu sene sonu itibarıyla 20 milyar dolara çıkarmak istediklerini ifade etti.

Sektör olarak verimli, iyi bir yıl geçirdiklerini kaydeden Tekin, "En büyük pazarımız Avrupa. İspanya, Almanya, Hollanda ve İngiltere ilk sırada olmak üzere Avrupa ülkelerine ciddi ihracatımız söz konusu. Önümüzdeki yıl ABD'yı da bunun içerisine dahil etmek istiyoruz. ABD'ye hazır giyim ve tekstilde 2019-2020 aralığında 800 milyon dolar düzeyinde ihracat söz konusuyken, bu senenin 11 ayında ise ihracat yaklaşık 1 milyar 350 milyon dolar seviyesine çıktı. Bu sevindirici bir gelişme." ifadelerini kullandı.

"İPLİK FİYATLARINDA AŞIRI ARTIŞ SÖZ KONUSU"

Dünya genelinde 229 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren Türk hazır giyim ve konfeksiyon piyasasının hükümetin destekleriyle ihracat rakamlarının arttığını söyleyen Tekin, "Sosyal Koruma Kalkanı" çerçevesinde verilen kısa çalışma ödeneğinin istihdamın devamının sağlanması yönünde kendilerine büyük katkıda bulunduğunun altını çizdi.

Tasarım desteklerinden memnun olduklarını ve daha da artırılmasını talep ettiğini bildiren Tekin, "Şu anda yurtdışında ve dünya çapında yaşadığımız bir tedarik sorunu var. Ham maddenin kısıtlı olması ve bulunamamasından dolayı ciddi fiyat artışları oldu. Talep arttı, arz azaldı. Bu durum iplik fiyatlarına çok etki etti. Genele baktığımızda dünyadaki iplik fiyatları belli bir orana gelirken, şu an için Türkiye'de iplik fiyatlarında aşırı bir artış var. Bunun sonucunda kumaş fiyatlarında ciddi artışlar söz konusu. Biz bugüne dek stok maliyetlerimizle ilerledik. Bundan sonra artan maliyetleri müşterilere aksettirmek durumundayız." şeklinde konuştu.

"HÜKÜMETTEN DESTEK BEKLİYORUZ"

Tekin ayrıca, hazır giyim ve konfeksiyon piyasasında yakalanan dış satım ivmesinin devam ettirilebilmesi için bilhassa iplik fiyatlarının geri çekilmesi ve iplik ithalatındaki ek verginin kaldırılması konularında hükümetten destek beklediklerini de sözlerine ekledi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2021, 08:34
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını