banner1043
x

Güvensiz ürün, daha sisteme girerken saptanacak

Ticaret Bakanlığı, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi ile ilgili bir veri sistemi oluşturdu. Firmalar, daha veri girişi yaparken, sistem, güvensiz ürünleri saptayacak.

Güvensiz ürün, daha sisteme girerken saptanacak
EndüstrideAra4

ANKARA (AA) -  Ticaret Bakanlığı'nın yeni kurduğu Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi, firmalar daha veriyi sisteme yüklerken, güvensiz veriyi saptayacak.


Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, güvensiz ürünlerin yayınlanan Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi'ne firmaların veri girişine başlandığını belirterek, sistemin güvensiz ürünleri ortaya koyacağını açıkladı.

 Metin, AB ile ürün güvenliği konusunu yapılan çalışmayı çok önemsediklerini belirterek, ürün güvenliği ile ilgili süreçte, her safhanın bakanlık için önemli ve düzenlemeye tabi olduğuna işaret etti.

Metin, üreticiden, son kullanıcıya kadar ki tüm süreçleri denetlediklerini ve önemli düzenlemeler yaptıklarını ifade etti.

STANDARTİZASYONU TÜRKİYE ÖĞRETİYOR

Metin, standardizasyon konusunda Türkiye'nin başarısının altını çizerek birçok ülkeye standardizasyon konusunda teknik destek verildiğini dile getirdi.


HELAL AKREDİTASYON KURUMU

Helal ticaret için Ticaret Bakanlığı'nın, Helal Akreditasyon Kurumunu kurarak bu alanda da öncü ülke sıfatıyla yoluna devam ettiğini söyledi.

Metin, AB ile Gümrük Birliği sürecinden önce de standardizasyon çalışmaları yapıldığını belirterek, süreçle bunun hız kazandığını ve daha kurumsal hale geldiğini kaydetti.

Ürün güvenliği mevzuatına ilişkin düzenlemeyi yaparken, namuslu vatandaşı rencide etmeyecek ve ticaretin akışını engellemeyecek kadar da titiz davrandıklarını ifade eden, Metin,

"Tüm dünyada, ticaret yapmanın yolları kolaylaştırılırken, böylesi denetimlerde, dürüst girişimciyi de, engellememek gerekir. 

 Yeni kurduğumuz ve tespit edilen güvensiz ürünleri yayınladığımız Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi var. Kurumlarımız sisteme veri girişine başladı, artık o sistem üzerinden güvensiz ürünlerin neler olduğunu ortaya koyacağız." dedi.

Metin, ithalat denetiminde incelenen 500 milyon üründen 14 milyon ürünün güvenli ve standartlara uygun olmadığı tespit edilerek, Türkiye'ye girişinin engellendiğine işaret etti.

AB DAHA PRATİK VE HIZLI OLMALI

AB'ye seslenen Ticaret Bakan Yardımcısı Metin, 

"AB projeleri çok uzun sürüyor, 2014'te süreci başlamış bir iş birliği, bu kadar uzun sürmemeli. AB’nin projelerin uygulanma süresini hızlandırıp, basitleştirmesi gerekir. Türkiye'den kaynaklanan bir sorun

ya da yetersizliğimiz varsa bunu rahatlıkla ve kısa sürede giderecek kurumsal kapasiteye sahibiz. AB ile ilgili süreçlerde birçok fon var ve bunlardan fazla yararlanamıyoruz. Bunun hızlı ilerlemesi için ne gerekiyorsa Türkiye olarak iş birliğine hazırız. AB ile yapılan birliktelikler çok önemli bizim için. Bu iş birliklerinin sayısı artsın istiyoruz."

ÜRÜN STANDARTİZASYONU AB İÇİN ÖNEMLİ BİR NORM

Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Hakkı Karabörklü, ürün güvenliğinin dış ticaret açısından bakıldığında ihracatın anahtarı, ithalatın ise kilidi olduğunu söyledi.

İhracat yapılabilmesi için ürünün iyi bir teknikle üretilmiş ve belgelendirilmiş olması gerektiğine dikkati çeken Karabörklü, "Vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması ve firmalar arasında haksız rekabetin önlenmesinde ürün güvenliği en önemli araçlar. Bu sebeple ürün güvenliği ve standardizasyon gelişmiş ülkelerin önemli bir gündem maddesini oluşturmaktadır." diye konuştu.

AB Türkiye Delegasyonu Ticaret ve Diğer AB Politikaları Bölüm Başkanı Barosz Przywara da Türkiye'nin ürün güvenliği konusunda AB'ye entegrasyonunu başarıyla sağladığını vurgulayarak söyle devam etti:

"AB standartlarıyla olan uyum yüzde 95'in üzerinde ve Türkiye ile AB'nin aynı dili konuştuğunu söyleyebiliriz. Yaşamın tüm alanlarında dijital dönüşüm nedeniyle üretim şekilleri de değişmekte. Bu yüzden akıllı ve güncellenebilir bir mevzuatın yapılması kilit unsurdur. Amacımız tüm şirketlere, ürünlerin tüketiciler için güvenli olması için uyabilecekleri bir sistem sağlayabilmek. Bunun için de üreticileri ve tüketicileri her zaman bu teknik düzenlemeler konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz."

PROJE

Projeyle, AB teknik mevzuatının daha iyi uygulanabilmesine yönelik ürün güvenliği, piyasa gözetimi ve denetimiyle uygunluk değerlendirme alanlarında farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmak hedefleniyor.

Hedef kitlelerin ürün güvenliği, piyasa gözetimi ve denetimi ile uygunluk değerlendirme alanlarında bilgisini artırmak ve kapasitesini geliştirmek amacıyla eğitimler düzenlenecek. Hedef gruba yönelik kalıcı bilgi sağlamak amacıyla kitapçıklar hazırlanarak dağıtımı yapılacak.

Projenin çıktılarını paylaşabilmek ve hedef kitlelere mesajların iletilmesi için e-platformlar oluşturulacak. Tüketicileri bilgilendirmek adına 10 şehirde çeşitli aktivitelerden oluşan "Ürün Güvenliği Haftaları" organize edilecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 09:49
YORUM EKLE

Universal Robots

Rockwell

Dergiler