FIRIN CAMLARINA BASKI UYGULAMASIYLA EKONOMİK ÇÖZÜM SUNDU

Dostel Otomasyon Teknik Satış Mühendisi Ebrar Tanık, fırın camlarına baskı uygulaması ile ekonomik ve kaliteli bir çözüm sunduklarını ifade etti.

FIRIN CAMLARINA BASKI UYGULAMASIYLA EKONOMİK ÇÖZÜM SUNDU
Robot Zirvesi

Dostel Otomasyon Teknik Satış Mühendisi Elektrik Elektronik Mühendisi Ebrar Tanık, "Kayseri’deki bir üretici için A2 servo grubu, DVPSE serisi PLC, C2000 sürücü ve EL serisi sürücülerle fırın camlarına baskı uygulaması yaparak, müşterimize ekonomik ve kaliteli bir çözüm sunduk." ifadelerini kullandı.   

Gelecek yılki hedeflerini daha çok imalatçıya ulaşıp çözüm üretmek ve kendi robotunu yapmak isteyen veya robotu direkt almak isteyen firmalar için yeni ürünlerle daha efektif hizmet vermek olarak nitelendiren Tanık, özellikle ürün gamına eklenecek dört farklı üründen bahsetti. 

Katılım sağladığınız Robot Yatırımları Zirvesi’ni değerlendirebilir misiniz? Zirve, beklentilerinizi karşıladı mı? Özellikle hangi ürün ve çözümlerinize talep oldu? 

Bu yıl ilk defa katılımcı olarak yer aldığımız Robot Yatırımları Zirvesi Fuarı’nda Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden, birçok farklı sektörden firmalar ile tanışma ve çözümlerimizi aktarma fırsatımız oldu. Uzun bir aradan sonra böyle bir fuar ortamında bulunmaktan çok mutlu olduk. Fuarın Tuzla’da olması ise bizi ayrıyeten heyecanlandırdı. Firmamızdan kısaca bahsetmek gerekirse; bir endüstriyel tesisin ya da makina imalatçısının ihtiyacı olabilecek otomasyon ve elektrik malzemelerinin tamamının temin edilebileceği gerek teknik gerekse ticari konularda bölge sanayicisinin ihtiyaçlarına ekonomik ve kaliteli çözümler sunan yaklaşık 20 yıllık bir firmayız. Fuarda Delta olarak robotik sektörüne yönelik ürünlerimizi aktarmaya çalıştık katılımcılarımıza. Bizim, fuarda tanıttığımız özellikle 2 robot vardı. Birincisi, Delta Scara robottu. Scara robotun uygulama alanları; montaj, pick&place, lehim, yapıştırma, yükleme-boşaltma gibi birçok alanda çözüm sunabilir. Hedef sektörü ise; elektrik-elektronik, gıda-paketleme, plastik, metal. Tanıttığımız ikinci ürün ise, Delta Articulate Robot dediğimiz eklemli robot. Bu ürünün hedef sektörü ise özellikle takım tezgahları, tüketici elektroniğidir. Görüşme gerçekleştirdiğimiz ziyaretçi sayısını ve müşterilerimizin geri dönüşlerini baz aldığımızda ilgili zirve beklentilerimizi ziyadesi ile karşılamıştır.

Son dönemde sunduğunuz ürünlerle ilgili hangi sektörlerden talep alıyorsunuz? Son dönem projelerinizden birini, sunduğunuz çözüm ve sağladığınız fayda ekseninde anlatır mısınız?

Delta; servo sürücüleri, AC sürücüleri, PLC, HMI gruplarından tanınan bir markaydı zaten. Artık robotik sektöründe de bazı atılımlarımız var. Polonya’da, Tayvan’daki fabrikalarımızda robotik üretimler yapılıyor, daha doğrusu üretimlerimizi robotikle yapıyoruz. Buradaki tecrübelerimizi şimdi sektöre sunmaya çalışıyoruz. Son dönemdeki projelerimizden birinden bahsetmek gerekirse; Kayseri’de yaptığımız cam baskı hattı. Fırın camlarına baskı yapan bir proses yaptık. (Gizlilik anlaşmalarımız olduğundan detay paylaşamıyorum) A2 servo grubumuz, DVPSE serisi PLC, C2000 sürücü ve EL serisi sürücülerle bu prosesi yapıp müşterimize ekonomik ve kaliteli bir çözüm sunduk.   

Şirket olarak, 2022 yılı hedef ve projeksiyonlarınızı öğrenebilir miyiz? Müşterilerinize ne tür ürün ve çözümleriniz ile destek olmayı planlıyorsunuz? 

Malzeme taşıma, paletleme-paketleme, pick&place, montaj, transfer, vidalama gibi birçok uygulamada müşterilerimize sunacağımız robot konfigürasyonları ile iş birliklerimizi güçlendireceğiz. 2022 yılı ile birlikte bu alanda sunacağımız ekonomik ve pratik çözümler ile pazar payımızı arttıracağımızı düşünüyorum. Biz Dostel Otomasyon olarak Anadolu Yakası ve Kocaeli bölge sanayisinde pazar payı büyük olan bir firmayız. Bölgemizdeki makina imalatçılarına PLC, Servo takımları ve diğer ürünlerimizle, teknik ekibimizle anahtar teslim büyük, orta, küçük ölçekli birçok projede bulunduk. 2022 yılındaki hedefimiz ise daha çok imalatçıya ulaşıp çözüm üretmek ve ekstra olarak kendi robotunu yapmak isteyen veya robotu bizden direkt almak isteyen firmalara bazı ürünler tanıtıp ürün gamımıza yeni ürünler ekleyip daha efektif olmaktır. Özellikle ürün gamımıza ekleyeceğimiz 4 farklı üründen bahsetmek istiyorum. Birincisi klasik robotlar dediğimiz eklemli robotlar. Bir diğeri ise SCARA robot dediğimiz robot kollar. Üçüncü olarak robot simülasyon işlerini yapabileceğiniz DRASimuCAD adındaki yazılımımız ve son olarak robot kontrolörümüz olan Kartezyen robotlar için kullandığımız HMC. Kartezyen robot uygulamaları, Hat sonu paletleme robot uygulamaları, plastik enjeksiyon pres robotları gibi birçok uygulamada çözüm üretip piyasanın ihtiyaçlarına ekonomik ve pratik çözümler üretmeye devam edeceğiz.

YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını