Daha verimli ve hızlı dokunmatik CNC kontrol üniteleri

Mitsubishi Electric’in M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, akıllı telefonlar kadar kolay kullanılabiliyor.

Daha verimli ve hızlı dokunmatik CNC kontrol üniteleri
Endüstrideara

Yeni nesil CNC ürünleriyle başta otomotiv ve metal işleme olmak üzere tüm dünyada birçok sektörde standartları belirleyen Mitsubishi Electric, yüksek teknolojiyle donatılarak verimliliği ve hızı artırılan M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerinin dokunmatik ekran özelliği ile dikkat çekiyor. Sorunsuz yüzey kontrolü sağlayan seri, akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Yeni Simple View özelliği sayesinde normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak deneyimi olmayan kullanıcıların adaptasyon hızını artırmak mümkün hale geliyor. Çok sayıda açık ağ protokolüyle uyumlu olan M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, fabrika ortamının tamamıyla kolay entegrasyon sağlıyor.
Dünyanın önde gelen makina üreticilerine CNC ürünleri ve çözümleri sağlayan teknoloji devi Mitsubishi Electric, CNC işleme merkezleri ve CNC torna makinaları için üreticilere sunduğu katma değeri her geçen gün artırmak için çalışıyor. Bu doğrultuda inovatif ürün gamı içinde yer alan M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerini geliştirmeye devam ediyor. Yeni nesil M80 ve M800 serisi, çok milli (multi-spindle) senkronizasyon kontrolü sayesinde 32 eksen, sekiz mil ve sekiz parçaya kadar olan sistemleri destekleyebiliyor. Mitsubishi Electric’in “sorunsuz yüzey kontrolü” fonksiyonunu içeren seri, hassas çalışmalar sırasında bile her bir eksenin hızlanmasını ve yavaşlamasını optimize edebiliyor. Aynı sürede daha yüksek kesinlik elde edilmesine veya kesinlikten ödün verilmeden çevrim sürelerinin azaltılmasına imkan sağlayan seri, eşzamanlı beş eksenli makina operasyonlarında bile kullanılabiliyor.

YÜKSEK VERİMLİLİK VE HASSASİYET
M800 CNC kontrol üniteleri, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli makina operasyonları ile çok eksenli ve çok parçalı sistem kontrolü için tasarlanan üst düzey bir kontrol cihazı olarak öne çıkıyor. CNC uygulamaları için özel CPU içeren M80 ise daha az eksen ve milin kullanıldığı daha basit makina sistemlerinde yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından ideal çözüm sunuyor. Mitsubishi Electric’in CNC sektörü için özel olarak tasarladığı CPU, daha hızlı makina yanıtı ve daha kesin makina operasyonları ile desteklenen makina performansı için işleme hızında artış sağlıyor.

AKILLI TELEFONLARA BENZEYEN KOLAY VE SEZGİSEL KULLANICI DENEYİMİ
Ekran ve klavye tasarımıyla da öne çıkan M80 ve M800 serisi CNC kontrol üniteleri, akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap eden gelecek odaklı CNC’lerin kullanımını kolaylaştırıyor. Yeni seride yüksek çözünürlüklü ekranlar; 8.4 inch, 10.4 inch, 15 inch ve 19 inch seçeneklerinden oluşuyor. 10.4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekran, hem deneyimli hem de yeni operatörler için akıllı telefonlara benzeyen kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Zorlu tuş işlemlerine son veren bu özellik sayesinde programın istenilen bölümü kolaylıkla görüntülenip izlenebilirken, diğer ekranlardaki bir menü rahatlıkla seçilebiliyor. Ayrıca yeni ekranlar uzun ömürlü sağlam cam yapısıyla günlük bakımın kolay bir şekilde yapılmasına da imkân tanıyor. Ürün ailesinde dikey ve yatay monte edilebilen klavyeler de bulunuyor.

19 İNCH DOKUNMATİK DİKEY EKRAN 
Mitsubishi Electric’in M800W serisi CNC kontrol ünitelerinde bulunan 19 inch dokunmatik dikey ekran; ekran klavyesi ve belge görüntüleyicinin makina üreticisi firmalar tarafından özelleştirilebildiği çoklu pencereler barındırabiliyor. Bu sayede üst kısımda CNC ekranı görüntüleniyorken, alt kısımda ise sanal klavye, operatör paneli, doküman görüntüleyici veya memo pad açılabiliyor. M800W serisi kontrol üniteleri, ekranın çoğu bölgesinde 50 mm gibi ince bir tasarım sunuyor olması sayesinde makina operatör paneli tasarımında yüksek derecede esneklik sağlıyor.

KULLANICILARIN ADAPTASYON HIZI ARTIYOR
Yeni seri, içerdiği USB’nin yanı sıra artık SD kartıyla da büyük ölçekli karmaşık makina programlarının saklanması ve yedeklenmesine imkan tanıyor. Yeni Simple View özelliği sayesinde normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak deneyimi olmayan kullanıcıların adaptasyon hızını artırmak ve operasyon esnasında oluşan alarmların tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenebilmesi ile makinanın durumu hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale geliyor. Böylece makina operatörü uzakta olduğu durumlarda da oluşan alarmı görebiliyor ve kontrol alanını genişletiyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliği ile operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanarak yetkisiz müdahaleden kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor. 

FABRİKA ORTAMININ TAMAMIYLA KOLAY ENTEGRASYON SAĞLIYOR
Çok sayıda açık ağ protokolüyle uyumlu olan M80 ve M800 serisi, fabrika ortamının tamamıyla kolay entegrasyon sağlarken esneklik açısından da öne çıkıyor. Ayrıca robotlar, sensörler ve diğer ekipmanlarla CNC arasında bağlantı kurulmasını kolaylaştırıyor. 3D modelleri istenilen boyutta ve konumda görüntülemeye olanak tanıyan seride, operasyon öncesi parça çizimlerine bakılabiliyor ve parçaların kesit görüntüleri alınabiliyor. Standart olarak sunulan G Kod yardımcısı çok daha kolay programlama avantajı sunarken, üç boyutlu grafik kontrolü hem tornalama hem de frezelemeyi destekliyor. Bu sayede karmaşık programlar bile üç boyutlu simülasyon ile kolaylıkla kontrol edilebiliyor.

DAHA İYİSİ İÇİN DEĞİŞİM 
Mitsubishi Electric Corporation, güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üretmekte 95 yılı aşkın tecrübeye sahip ve bilgi işlem ve iletişim sistemleri, uzay geliştirme ve uydu iletişimleri, tüketici elektroniği cihazları, sanayi teknolojileri, enerji, nakliye ve inşaat makinalarında kullanılan elektrikli ve elektronik donanımların üretimi, pazarlaması ve satışında dünyadaki ileri gelen markalardan biri olarak kabul ediliyor. Mitsubishi Electric, kurumsal ilkesi “Changes for the Better” (Daha İyisi İçin Değişim) ve çevre ilkesi “Eco Changes” (Eko Değişim) doğrultusunda küresel ve önde gelen çevre dostu bir şirket olmayı ve toplumu teknolojileriyle zenginleştirmeyi hedefliyor. 
 

YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını