banner1322
x

CPM Yazılım: Teknolojiyi yakalamak için genç beyinlere odaklanmalıyız

CPM Yazılım’dan Recep Palamut, bilgisayar ve dijital teknolojilerin endüstri ile entegre edilemediğini, Endüstri 4.0’ı yakalamak için genç beyinlerden yararlanmak gerektiğini söyledi. 

CPM Yazılım: Teknolojiyi yakalamak için genç beyinlere odaklanmalıyız
Robot Zirvesi

MÜSİAD Tekstil ve Deri Sektör Kurulu tarafından düzenlenen ‘Tekstil ve Deri’de Geleceği Planlamak’ konulu toplantıda konuşan Palamutgroup & CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, teknolojide belli alanlarda önemli atılımlar yapılsa da birçok sektörün henüz tam anlamıyla otomasyona dahi geçememesinin lider ülke olma hedefi ile örtüşmediğini söyledi. Tekstil ve deri sektörünün Türkiye için önemine değinen Palamut, Toplum 5.0’ın konuşulduğu günümüzde insansız teknolojiler ve robotların yavaş yavaş hayatımızda yerini almaya başladığını ancak TUBİTAK verilerine göre Türkiye sanayisinin endüstriyel seviyesinin 2.4’lerde olduğunun altını çizdi.  Bilgisayar ve dijital teknolojilerinin endüstri ile yeterince entegre edilemediğine vurgu yapan Recep Palamut, bir an önce üniversite-sanayi iş birliğinde yoğunlaşılmasının önemine vurgu yaparak, endüstride teknolojiyi yakalamanın en kolay yolunun da genç beyinlerden yararlanmak olduğunu söyledi. 

ENDÜSTRİ 4.0’I YAKALAYANLAR YARININ HOLDİNGLERİ OLACAK

Türkiye’nin Endüstri 4.0’ın standartlarına geçmek için seferber olması gerektiğinin altını çizen Palamut, rekabet ortamına ayak uyduran KOBİ’ler yarının holdingleri olacağını, bu noktada dijitalleşmenin olmazsa olmaz konuların başında geldiğini söyledi. Dijitalleşen KOBİ’lerden kastının ise şöyle özetledi: “Ürettiği tüm verileri elektronik hale getirip elektronik olarak saklayan işletmeler, bilgisayar ağlarıyla bu verileri bir yerden bir başka yere anında gönderip ve raporlayabiliyor, her yerden he an erişebilir veya erişilebilir hale dönüşüyorlar.” Palamut,  KOBİ’lerin doğru ERP yatırımları sayesinde alacakları riskleri; maliyet ve fire, verimlilik ve karlılık raporlarıyla çok daha net görüp doğru stratejiler belirleyebileceklerini kaydetti. 
 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 10:52
YORUM EKLE

Endaş

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını