ÇİP KRİZİNİ AŞTI, BLACK FRIDAY İÇİN HAZIR

Uydu ve Android TV Box alıcısı üreticisi Goldmaster’ın çip sıkıntısını sorunsuz geçirmek üzere yaptığı yoğun çalışmalar aralıksız devam ediyor.

ÇİP KRİZİNİ AŞTI, BLACK FRIDAY İÇİN HAZIR
Endüstrideara

GoldMaster CEO’su Sinan Bora, halihazırda süren çip krizi ve Black Friday öncesinde gerçekleşen dolar kuru yükselişiyle mücadele ettiklerini ancak müşterilerinin taleplerine yetişeceklerini söyledi.

2023'ÜN BAŞINA KADAR DEVAM EDECEK

Tüm dünyada etkilerinin sürdüğü çip krizi, otomotiv başta olmak üzere elektronik, beyaz eşya gibi elektronik kart ve çip ihtiyacı olan sektörleri etkilemeye devam ediyor.

Çip krizinin yalnızca otomotiv sektörüne faturası 210 milyar dolara ulaşırken, krizin küresel ekonomiye maliyetinin 500 milyar dolarlık bir boyuta ulaşacağı tahmin ediliyor. Global elektronik üreticilerinin yaptıkları son açıklamalara göre çip sıkıntısının en az 2023’ün ilk aylarına kadar süreceği öngörülüyor.

"TAYVANLI ÜRETİCİLER TALEBE YETİŞEMİYOR"

Tayvan’daki çip tasarım ve üretim sıkıntısı uydu alıcısı üretimini de vurdu. Çip sıkıntısına bağlı olarak global uydu üretimi de azaldı.

Türkiye’nin en önemli uydu alıcısı ve Android TV Box alıcısı üreticisi GoldMaster’ın çip sıkıntısını aşmak üzere çok yoğun çalışmaları sürüyor. Konuyla ilgili konuşan GoldMaster CEO’su Sinan Bora, elektronik, beyaz eşya, otomotiv ve savunma sanayii başta olmak üzere elektronik kart ve çip ihtiyacı duyan tüm sektörlerin 2023 yılının kesin siparişlerini verdiklerini söyledi.

Bora, “Tayvanlı üreticilerin dünyanın çip talebine yetişemediği bir dönemin içinden geçiyoruz. Elektronik ve yarı mamul hammaddede normalde açık sipariş usulü çalışan şirketler olarak hem hammadde hem çip krizi nedeniyle 1,5-2 yıl öncesinde kesin siparişlerimizi verip ödemelerimizi yaptık. Müşterilerimiz için üretmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

"FABRİKALARIMIZDA ÜRETİME DEVAM EDİYORUZ"

Tüketicinin ihtiyacını karşılamak için Türkiye’nin önde gelen uydu alıcısı ve Android TV Box alıcısı üreticisi Goldmaster olarak çok yoğun çalıştıklarının bilgisini veren Bora, “Devam eden çip krizi ve Kasım ayı indirimleri yani Black Friday öncesinde gerçekleşen dolar kuru yükselişiyle uğraşıyoruz ama müşterilerimizin talebine yetişeceğiz. Fabrikalarımızda üretime devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 16:01
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını