ARÇELİK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE ZİRVEYİ SAĞLAMLAŞTIRDI

Corporate Knights’ın dünyanın en sürdürülebilir şirketlerini sıraladığı “Global 100” listesinde bu sene ikinci defa yer bulan Arçelik, sosyal ve çevresel etki açısından gösterdiği başarılı performansla “Real Leaders Top 200 Impact Companies” sıralamasında da bir kez daha yer almaya layık görüldü.

ARÇELİK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE ZİRVEYİ SAĞLAMLAŞTIRDI
Robot Zirvesi

Küresel çapta üretim tesislerinde karbon nötr hale gelen, 2050 yılına kadar tüm değer zincirinde net sıfır emisyon hedefleyen ve sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin merkezine oturtarak yenilikçi projeler hayata geçiren Arçelik, sürdürülebilirlik alanında uluslararası listelerde üst sıralarda yer almayı sürdüyor.

Arçelik, sürdürülebilirlik konusunda tanınmış bir medya ve araştırma şirketi olan Kanada merkezli Corporate Knights tarafından yapılan, “Global 100 Most Sustainable Corporations in the World” sıralamasında bu sene 57’nci sırada yer buldu. Böylece dünyanın sürdürülebilirlik alanında en iyi performansı gösteren şirketlerinin yer aldığı listede iki sene üst üste yer bulma başarısına sahip oldu. Toronto merkezli Corporate Knights Magazine, sürdürülebilirlik ve yeşil ekonomi alanına yoğunlaşırken, dünyanın en yüksek tirajlı yayınlarından biri. Corporate Knights Research tarafından hazırlanan sıralama ve reytingler ise halihazırda 15 trilyon dolardan fazla yatırımı yöneten yatırımcılar için, potansiyel yatırım adaylarını belirlemek amacıyla veri ve bilgi sağlama işlevi sağlıyor. Ayrıca sürdürülebilirlik konusunda önemli katkılarda bulunan şirketleri ödüllendirerek teşvik ediyor. “Global 100” sıralamasındaki şirketler, enerji ve su verimliliği, yönetim ekiplerindeki kapsayıcılık ve çeşitlilik, tedarikçilerinin sürdürülebilirlik skorları, ödenen vergilerin FAVÖK’e oranı gibi çevresel, sosyal, yönetimsel ve ekonomik 24 farklı performans kriterinde ayrıntılı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Dünyanın sürdürülebilirlik alanındaki ilk iş ve liderlik dergisi olan ABD merkezli Real Leaders’ın her sene sosyal ve çevresel olarak en olumlu etki yapan şirketler ve markalarla ilgili araştırmasında da Arçelik, bu yıl ikinci kez en iyiler arasında yer buldu. The Real Leaders Top 200 Impact Companies listesinde Arçelik, 19’uncu sırada yer bulurken, Arçelik’in global ölçekte önemli başarılar elde eden Beko markası da aynı listeye 20’nci sıradan giriş yaptı. 

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu konuyla ilgili olaral, “Gezegen ve iklim dostu çözümler geliştirmek Arçelik’te uzun zamandır odaklandığımız alanlardan biri. Sürdürülebilirlik alanında hayata geçirdiğimiz faaliyetlerimizin uluslararası kuruluşlar tarafından takdir edilmesi ise bizim için bir gurur kaynağı ve motivasyon unsuru. İklim kriziyle mücadele için belirlediğimiz hedeflerimizi, global gelişmeleri yakından takip ederek güncel tutuyor, Ar-Ge ve inovasyon yetkinliklerimizle de gezegenimizin iyileştirilmesine katkı sunuyoruz. Corporate Knights Global 100 sıralamasında yer almamız hem yatırımcılar nezdinde hem de sürdürülebilirlik yolculuğumuzda geldiğimiz önemli noktayı onaylaması bakımından değerli bir başarı. Çevresel ve sosyal pozitif etki yaratan şirketlerin sıralandığı Real Leaders listesinde ise bu yıl hem Arçelik Global olarak hem de Beko markamızla yer alıyoruz. ‘Sağlıklı yaşam ancak sağlıklı bir gezegenle mümkün’ yaklaşımıyla geri dönüştürülmüş plastikler ve biyokompozit malzemeler içeren yenilikçi teknolojilerinin yanı sıra enerji dostu ürünleri dünyanın dört bir yanında müşterilerimiz ile buluşturan Beko markamızın da bu listede üst sıralarda yer alması gurur verici. Sürdürülebilirlik yolculuğumuzla birçok şirkete örnek olmanın mutluluğu ile öncü uygulamaları hayata geçirmeye, kazanımlarımızı sürekli ve daha güçlü kılmak üzere çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

2050 senesine kadar tüm değer zincirinde net sıfır emisyon amaçlayan Arçelik, 26. BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) Birleşik Krallık Galler Prensi’nin iklim değişikliği ile mücadele etmeyi somut hedeflerle taahhüt eden şirketlere takdim ettiği ‘Terra Carta Mührü’ne layık görülen 45 küresel şirketten birisi olmuştu.

Arçelik, daha önce Bilim Temelli Hedefler Girişimi (Science Based Targets Initiative) tarafından onaylanan karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini daha da ileri taşıdı ve Paris Anlaşması’nın küresel sıcaklık artışını 1,5 derece sınırlama hedefiyle uyumlu olarak güncelledi. Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne onay için gönderilen yeni hedefler doğrultusunda Arçelik, karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar 2018 baz senesine nazaran %50,4 azaltmayı amaçlıyor. Ayrıca Arçelik, 2019 ve 2020 senelerinde kendi enerji verimli buzdolapları projesiyle elde ettiği karbon kredileri ile global üretimde karbon nötr hale geldi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 13:55
YORUM EKLE

Nidec

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını