Dijital Dönüşüm ve Toplum 5.0 Sohbetleri programında Hüseyin Halıcı'nın sorularını yanıtlayan Nejat Ege, dijitalizasyon ve sektörel otomasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Hüseyin Halıcı'nın hazırlayıp sunduğu "Dijital Dönüşüm ve Toplum 5.0 Sohbetleri" programına konuk olan ABB Motion Division Satış ve Pazarlama Müdürü Nejat Ege, dijital dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğini ve şimdinin gündeminin deep learning, data mining, yapay zeka gibi kavramlar olduğuna dikkat çekti. Bu kavramların hayata geçirilmesinin bizleri "Toplum 5.0"a götüreceğini söyledi. 

"DİJİTAL DÖNÜŞÜM HEDEFİNE ÇOK İYİ KARAR VERİLMELİ"

Türkiye'nin endüstriyel otomasyon sistemlerindeki konumuna değinen Ege, "Türkiye'nin iyi bir otomasyon altyapısı var. Avrupa'ya yakın sayılır. Ama biraz daha bakış açımızı ayarlamamız gerekiyor. Türk insanı teknolojiye yatırım yapmaktan imtina etmiyor, hemen uyguluyor ama geliştirilmesi gereken noktalar var. Dijital dönüşüm derken, hedefimize çok iyi karar vermeliyiz. Bunu yapmadan önce de PLC veya controller altyapısı uygun mu buna bakılmalı. Datalar nasıl toplanacak ve toplanan datalardan nasıl anlamlı sonuçlar çıkarılacak bilinmeli." dedi. 

Fabrikaların altyapılarının birbirlerinden farklı olduğunu, dolayısıyla her dijital yatırımının her fabrikaya uygun olmayacağını dile getiren Ege, "Genellikle Türkiye'de A fabrikasında şundan var, bende de olsun şeklinde bir yaklaşım var. Örneğin bir fabrikanın mekanik altyapısı harikadır, ERP sistemi vardır, otomasyonla birlikte harika bir noktaya taşınır. Bir diğer fabrikanın ERP sistemi çok iyidir ama mekanik altyapı yeterli değildir, dolayısıyla aynı noktaya gelemiyordur. O yüzden doğru bir tespit yapmadan ilerlememek gerekiyor. Bu otomasyon sistemini uygulayacak olan KOBİ'ler mesela çok önemli bir analiz yaparak ihtiyacını tedarik etmeli " dedi.

ATAY: "DİJİTALLEŞME TRENDLERİ STRATEJİ VE DEĞER YÖNETİMİYLE İLGİLİ" ATAY: "DİJİTALLEŞME TRENDLERİ STRATEJİ VE DEĞER YÖNETİMİYLE İLGİLİ"

Büyük bir enerji harcayan elektrik motorlarının verimli olması çok önemli diye Ege, "Önümüzdeki günlerde dünya çapında enerji fiyatları çok artacağından dolayı, ticari olarak daha az etkilenmeyi sağlayacak yeni çözümler üretmeliyiz" dedi.