Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı 2023 yılı Ağustos ayı ithalat ve dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin ithalatı Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,3 azalarak 30 milyar 494 milyon dolar seviyesine geriledi. Buna karşın, 2023 yılı Ocak-Ağustos döneminde ithalat, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,5 oranında artarak 247 milyar 321 milyon dolara ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise Ağustos 2023’te geçen yıla kıyasla değişiklik göstererek 5,5 puan azaldı ve yüzde 70,9 olarak belirlendi. Enerji verileri hariç tutulduğunda bu oran yüzde 79,7 (3,1 puan azalış), enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise yüzde 91,3 (sabit) olarak kaydedildi. Navlungo Kurucu Ortağı ve CEO’su İsa Korkmaz, elde edilen bu verileri ve Türkiye'nin dış ticaret geleceğini değerlendirdi.

İTHALATTA YAŞANAN YÜZDE 6,3'LÜK AZALIŞI DEĞERLENDİRDİ

Korkmaz, Ağustos ayında yaşanan yüzde 6,3’lük ithalat azalışının ardındaki etmenlerin ve yılın geri kalanı için beklentilerin dikkatlice analiz edilmesi gerektiğini, döviz kurundaki dalgalanmaların, enerji ve hammadde fiyatlarındaki değişimlerin ve global ticaret politikalarındaki dönüşümlerin ithalat verilerini şekillendirdiğini söyledi. Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı ülkelere ve sektörel dağılımlara dikkat çeken Korkmaz, "En fazla ithalat yaptığımız ülkelerin başında Çin (3 milyar 828 milyon dolar), Rusya (3 milyar 420 milyon dolar) ve Almanya (2 milyar 556 milyon dolar) gelirken; en fazla ithalat yapılan sektörler sırasıyla İmalat Sanayi, Madencilik ve Taş Ocakçılığı ve Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık oldu. Bu veriler, iş dünyamıza ve lojistik sektörüne yön verme kapasitesine sahiptir." ifadelerini kullandı.

İTHALATTA 2024 YILI OCAK AYINDA 35 MİLYAR DOLARI GÖREBİLİRİZ

İsa Korkmaz, 2024 yılına dair öngörülerini ise şu sözlerle dile getirdi: "Geçtiğimiz senenin aynı dönemine baktığımızda ithalatın yüzde 40,8 oranında artış göstererek 32 milyar 618 milyon dolar olduğunu izleyebiliyoruz. Döviz kuru dalgalanmaları, ihracat pazarındaki yoğun talep, enerji ve hammadde fiyatları ve dış ticaret politikaları gibi başlıca sebepler bu yıl benzer rakamlar görememekteyiz. Yine de veriler iyi izlendiğinde son birkaç senenin aynı döneminde özellikle Eylül ayından itibaren ithalatta düzenli bir artış izlemekteyiz. Örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz yıl Ocak ayında ithalat verilerimiz 33 milyar 742 milyon dolar seyrindeydi. Bu yıl önümüzdeki kampanya sezonunu da göz önüne alırsak ihracattaki umudumuzu ithalat için de beslemekteyiz. İthalatta 2024 yılı Ocak ayında 35 milyar dolar gibi rakamları görebileceğimize inanıyoruz. Bu beklentide; dünya pazarında ihracat anlamında Türk ürünlerinin kıymeti her geçen gün artarken aynı zamanda Türk satıcıların ürün çeşitliliğini her daim benimsemesinin de büyük etkisi var. Aynı zamanda endüstriyel ihtiyaçlar ve dış ticaret anlaşmaları da bu beklentiyi artırıyor”.

Korkmaz, Türkiye'nin dış ticaret politikalarının titizlikle izlenmesi gerektiğinin altını da çiziyor. Zira gümrük prosedürleri, ithalat verileri ve ticaret anlaşmalarındaki değişiklikler, lojistik ve bu alandaki diğer sektörleri yakından ilgilendiriyor. Bu tür değişikliklere hızlı ve esnek bir şekilde uyum göstermek kritik öneme sahip. Korkmaz, “Örneğin, ithalat yapan bir satıcı için İRB, Taşıma Belgesi, Sigorta Poliçesi gibi belgeler kritik öneme sahiptir. Eğer bu belgeler eksikse, ithalat sürecinde ciddi gecikmeler yaşanabilir." diyerek konuşmasını tamamlıyor.

ASSA ABLOY, DEPO YÜKLEME RAMPASI ÜRETİCİSİ IWS'İ SATIN ALDI ASSA ABLOY, DEPO YÜKLEME RAMPASI ÜRETİCİSİ IWS'İ SATIN ALDI

EN YOĞUN İTHALAT HAMMADDE(ARA MALLARI) KATEGORİSİNDE GERÇEKLEŞTİ

Açıklanan son verilere göre Ağustos ayı boyunca, Türkiye’nin ithalat yaptığı ülke grupları arasında Avrupa Birliği (AB-27), Asya Ülkeleri ve Diğer Avrupa Ülkeleri ön plana çıktı. Sektör bazında ise, İmalat Sanayi, Madencilik ve Taş Ocakçılığı ile Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık sektörleri, ithalatın ana paydaşları oldu. Ayrıca, Ağustos ayı ithalat verileri Geniş Ekonomik Gruplar (BEC) sınıflamasına göre incelendiğinde, en yoğun ithalatın "Hammadde (Ara Malları)" kategorisinde gerçekleştiği gözlemlendi. Bu kategoriyi sırasıyla "Yatırım (Sermaye) Malları" ve "Tüketim Malları" kategorileri takip etti.