Polymak Mühendislik, 25 yıldır tedarik satış ve pazarlamasını yaptığı ürün grubu içerisinde yer alan mühendislik plastikleri (termoplastikler) ürünleri ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerine ürün çeşitliliği ve geniş stok ağı ile hizmet veriyor. Bu ürün grubuyla kaliteli ürün ve hizmet anlayışını benimsemiş olan Alman üretici firmalar ile çalışıyor.

FABRİKALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLAYACAK YENİLİKLER FABRİKALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLAYACAK YENİLİKLER

MÜHENDİSLİK PLASTİKLERİ (TERMOPLASTİKLER) DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE YOĞUN KULLANILIYOR

Hizmet verdiği sektörlerden birisi olan denizcilik sektöründe de gemi inşa, tekne ve yat imalatı ile tersanelerde mühendislik plastiklerinin(termoplastiklerin) kullanımı söz konusu. Bu ürünler, uzun vadede tuzlu deniz suyunun aşındırıcı etkisi, UV ışınları ve zorlu hava koşullarının etkilerine karşılık dayanaklı, yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olmaları nedeni ile tercih ediliyor.

HANGİ ÖZELLİKLERİ İLE TERCİH EDİLİYOR?

Bahsi geçen bu mühendislik plastiklerinden PE(Polietilen- UHMW) ve türevleri olan ürünler; bu özellikleri nedeni ile balıkçı tekneleri, gezi tekneleri, feribotlar, yatlar ve kurtarma botları gibi çeşitli deniz taşıtlarının üretimleri esnasında kullanılıyor. Burada geleneksel malzemelere göre örneğin, çelik gibi daha düşük yoğunlukta olmaları, yüksek mekanik kararlılık, darbe dayanımı, yağ, yakıt ve aşındırıcı etkisi olan maddelere karşı dayanıklılık gibi özelliklerinden dolayı imalat aşamasında kaplama, izolasyon ve yalıtım amaçlı kullanılıyor. Ayrıca doğrudan PE-HD malzemelerden üretilmiş balıkçı, polis ve kurtarma botları da bulunuyor. Ayrıca gemi ve teknelerin içindeki çeşitli bölmelerin, platformların ve depolama alanlarının imalatı ve oluşturulmasında da PE(Polietilen) malzemelerden yararlanılmaktadır. Yine bazı PE malzemelerde, imalatına bağlı olarak “kaymaz yüzey” olarak üretilen, buna bağlı olarak da döşeme aksamlarında, yüzey ve güverte kaplamalarında kullanılarak ıslakken bile çok yüksek bir kayma direnci sağladıkları için güvenlik hususunda da ön plana çıkmaktadırlar.

MÜŞTERİLERİNİN ÇÖZÜM ORTAĞI

Sonuç olarak, Polymak Mühendislik, denizcilik sektöründe yaygın ve önemli bir kullanım alanına sahip bu plastik malzemelerin, müşterilerinin istek ve talepleri dahilinde tedarik ve satışını yaparak kendilerine çözüm ortakları oluyor.