Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri İnverter & LVS Ürün Yöneticisi Gözde Güçyeter; artan enerji fiyatları, puant yük nedeniyle artan tarifeler, kullanılmayan enerji maliyetleri, reaktif güç cezaları, hükümetlerin yerine getirilmesini istediği yükümlülükler gibi birçok sebebin günümüzde şirketleri zorladığına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Günümüzün rekabetçi küresel ekonomisinde, yükselen enerji fiyatları ve artan çevresel düzenlemelerle birlikte, kârlılık ve işletme maliyetlerini hızlı bir şekilde analiz etme ve dikkatli bir şekilde kontrol etme yeteneği işletmeler için her geçen gün daha da önem kazanıyor." diyerek,  Avrupa'daki şirketlerin yüzde 91'inin üretim süreçlerini dijitalleştirme konusunda aktif olarak çalıştıklarını aktardı.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNDE KRİTİK ROL ÜSTLENİYOR

Enerji verimliliği çalışmalarında Türkiye'de aktif bir rol üstlenen Mitsubishi Electric Türkiye'nin güncel çalışmaları hakkında bilgiler paylaşan Güçyeter, "Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri, işletmelerin süreçlerini kolaylaştırmak, karlılığı artırmak ve karbon ayak izini azaltmak için mevcut üretim verilerini ve üretim deneyimini karar verme araçlarına dönüştürme sürecini otomatikleştirerek dijitalleşmesine ve günümüzün zorluklarını aşmasına yardımcı olan bir çözüm platformu sunuyor." dedi.

Enerji verimliliği iyileştirmeleri ile işletmelerin tüketimlerini azaltmak, enerji maliyetlerini düşürmek ve karbondioksit emisyonlarını en aza indirmek amacıyla verileri ölçüp izleyebildiklerini ve bunlara göre aksiyon alabildiklerini söyleyen Güçyeter, "ICONICS SCADA çözümümüz ölçeklenebilen enerji uygulamalarına sahip dijital bir platform olarak hizmet veriyor. Çözüm tek bir makineden birden fazla makineye, hatta birden fazla saha/tesis genelinde izleme yapılmasına olanak tanıyor. Genel ekipman etkinliği, öngörücü/önleyici bakım, izlenebilirlik ve daha fazlası gibi ek işlevler sunuyor. Çözüm yedekleme özelliklerinin yanı sıra, bulut içinde/bulut ile işlem ve/veya iletişim için sınırsız sayıda istemciyi destekleyebiliyor." dedi.

TASARRUF EDİLEN ENERJİ MİKTARI ARTIYOR

Mitsubishi Electric Türkiye'nin çözümleri hakkında bilgilendirme sağlayan Güçyeter, endüstri dünyasının enerji dönüşümüne şu sözlerle eşlik etti:

"Enerji tüketimini izlemek ve yönetmek için kullanılan Enerji Analizörü, HMI ve SCADA çözümlerimiz; üretimin farklı noktalarından toplam enerji tüketiminin (enerji sayaçları) yanı sıra frekans inverterleri, servolar ve robotlar olmak üzere her bileşenden ayrı ayrı bilgi toplama ve takip etme imkânı sunuyor. Fanlar, pompalar, üfleyici fanlar gibi değişken torklu yüklerde motora uygun inverterin seçimi ile tasarruf edilen enerji miktarının artmasına katkı sağlanıyor.

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak PM motoru kontrol edebilen gelişmiş, enerji tasarruflu inverter FR-F800 serisi ve FR-E800 serisi inverterlerimiz ile işletmelerde enerji verimliliğine ve işletme maliyetlerinin düşürülmesine önemli katkı sunuyoruz. FR-A741 serisi inverterlerimiz de sistemde üretilen enerjiyi şebekeye aktarıyor. İnverter enerjisini motordan güç kaynağına geri döndürerek frenleme gücü sağlıyor. İleri teknolojiye ve yüksek performansa sahip kompakt gövdeli FR-A741 inverter; asansör, santrifüj ayırıcı, çeşitli test makinesi, sarıcı makinesi gibi rejenerasyon torku üreten makine ekipmanlarının yüksek performansına katkıda bulunuyor. 

Çin Ürettiği Dünyanın En Büyük Rüzgâr Türbinini Faaliyete Aldı Çin Ürettiği Dünyanın En Büyük Rüzgâr Türbinini Faaliyete Aldı

Öte yandan esneklik ve kârlılığı destekleyen temel otomasyon çözümleri ve yapay zekâ, işletmelerin enerji verimliliğine de yardımcı oluyor. Robotların, otomasyon sistemlerinin görev aldığı, akıllı nesnelerin birbirleriyle konuşabildiği dijital ve akıllı fabrikaların sayısı her geçen gün artıyor. Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak mühendislik ve üretimden bakıma kadar tüm üretim sürecinde verimliliği artırmayı amaçlayan üretim çözümümüz e-F@ctory ve tescilli MAISART (Mitsubishi Electric's AI creates the State-of-the-ART in technology) teknolojimiz ile şirketlerin yapay zekâdan yüksek fayda elde etmelerini sağlıyoruz. FR-E800 serisi inverterlerimiz de MAISART teknolojimizi destekliyor. Bu fonksiyon herhangi bir özel beceri gerektirmeden hızlı sorun giderme prosedürünü mümkün kılıyor ve bu da arıza süresinin azaltılmasına katkıda bulunuyor."

Editör: Ayşete Yavaş