Türkiye’nin en büyük kamyon ve otobüs üreticisi olarak, 57 senedir Türkiye’de ağır ticari araç endüstrisinin geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Türk, 2023’te Aksaray Kamyon Fabrika bantlarından 350.000’inci kamyonunu indirdi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü İcra Kurulu Üyesi Ulf Raese, tesislerinde enerji maliyetlerini düşürmek için yaptıkları çalışmalar hakkında şöyle konuştu:

"Daimler Truck AG’nin 2039’a kadar tüm üretim tesislerinde karbon nötr üretim hedefine paralel, biz de Mercedes-Benz Türk olarak, iklim değişikliği etkilerinin azaltılması ve iklim değişikliğine uyum sağlama hedefini ürün geliştirme süreçlerimizde, tedarik zinciri dahilinde ve ayrıca üretim faaliyetlerimizde dikkate alıyoruz." dedi.

PAZARLAMA MERKEZİNDE YILLIK 4.5 MİLYON KWH ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETECEK

Yeni bir üretim hattı, Ar-Ge, tesis veya teknoloji yatırımı kararlarını, şirketin stratejik hedefleri, pazarın ihtiyaçları, çağın gereklilikleri, sektörle ilgili öngörüleri ve yenilikçilik yaklaşımları gibi geniş bir çerçevede değerlendirme yaparak aladıklarını söyleyen Ulf Raese, "Aksaray ve İstanbul’da bulunan AR-GE Merkezlerimiz ve uzman mühendis kadromuz ile hem Daimler Truck AG’nin global araştırma ve geliştirme faaliyetlerine rehberlik ediyoruz hem de Türkiye’yi küresel arenada gururla temsil ediyoruz. 2023 yılında sürdürülebilirlik alanında önemli bir yatırıma imza attık. Pazarlama Merkezimizde aynı zamanda Aksaray Kamyon Fabrikamızda Güneş Enerjisi Santrali kurulumu gerçekleştirdik. Pazarlama Merkezimizdeki 3.5 MWp gücündeki Güneş Enerjisi Santrali ile yıllık 4.5 milyon kWh elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyoruz aynı zamanda elde edilen tasarruf ile çevreye yıllık 52 bin 650 ağaca eşdeğer fayda sağlayacağız." dedi.

Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası

KAMYON FABRİKASINDA HEDEF YILLIK 1 MİLYON 900 BİN KWH ELEKTRİK ENERJİSİ

Teknolojik yenilikler yoluyla tüm dünya genelinde ulaşımda karbon nötr hedefine ulaşmayı misyonları olarak gördükleirni ve sektörün karbon nötr hedefine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyleyen Ulf Raese şöyle konuştu:

GELECEK İÇİN TEKNOLOJİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK GELECEK İÇİN TEKNOLOJİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

"Aksaray kamyon fabrikamızda da karbon nötr üretim hedefi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2023 yılında aksaray kamyon fabrikamıza Güneş Enerjisi Santrali yatırımı gerçekleştirdik. Bu santral ile yıllık 1 milyon 900 bin kWh elektrik enerjisi üretilmesini hedefliyoruz. Bununla beraber yıllık yaklaşık 900 ton karbon salımını engelleyeceğiz ve elde edilen enerji ile çevreye 22 bin 120 adet ağaç dikimine eş değer fayda sağlayacağız. 2024 yılında da bu kapsamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz."