DÜNYA BANKASI VE TÜRKİYE ARASINDA BÜYÜK ANLAŞMA DÜNYA BANKASI VE TÜRKİYE ARASINDA BÜYÜK ANLAŞMA

Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, “Kütahya’daki projemizin yılık ortalama elektrik üretimi MW Bilecik’teki projemizin ise 20 MW kapasitesinde olacak. Her iki projemiz devreye alındığında şirketimizin elektrik tüketiminin yüzde %75’ini yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedefliyoruz” dedi.  Katma değerli bakır tel sektörünün önde gelen üreticilerinden biri olan Mega Metal güneş enerjisi projeleriyle çevresel sürdürülebilirlik yolunda önemli adımlar atıyor. Şirket Bilecik ve Kütahya’da yapılacak olan güneş enerjisi santralleriyle yeşil enerji üretimine büyük destek sağlamayı amaçlıyor.

15 Aralık 2023’te hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan ve halka arzdan elde edilen gelirin yeni yatırımlarda kullanılacağını açıklayan Mega Metal, gerçekleştirmeyi planladığı projelerle ilgili yatırımlarına hız verdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, “7-8 Aralık’ta rekor kıran bir talep toplama sürecinin ardından şirket hisselerimiz, 15 Aralık tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Halka arz sürecinde elde edeceğimiz geliri hem yurt içi hem de yurt dışında yeni yatırımlara imza atarak büyütmek için kullanacağımızı söylemiştik. Bu doğrultuda planlarımızı hızlıca aksiyona çevirmeye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 65’İ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN

Daha önce lisanslar doğrultusunda Bilecik ve Kütahya’da güneş enerjisi santrali kurmak için harekete geçtiklerini ve yatırım için ÇED sürecinin başladığını belirten Turgut; “Kütahya’daki projemizin yıllık ortalama elektrik üretimi 21 MW, Bilecik’teki projemizin ise 20 MW 20 MW kapasitesinde olacağını belirterek, “Her iki projemiz devreye alındığında şirketimizin elektrik tüketiminin yüzde 75’ini  yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedefliyoruz” dedi.  GES projelerinin, Mega Metal’in çevresel   sorumluluklarını yerine getirme ve yeşil enerjiye olan katkısını artırma yolundaki kararlılığını gösterdiğini belirten Turgut, açıklamalarına söyle devam etti: “Her iki santralimizin de 2024 yılının son çeyreğinde üretime başlaması hedefleniyor. Mega Metal’in yeşil enerjiye verdiği destek, çevresel sürdürülebilirlik ve Avrupa Yeşil Mutabakatına uyum konusunda da çok önemli bir adım olacak. İlerleyen dönemde hem yurt içi hem de yurt dışı talebi karşılamak için yeni üretim tesislerimizin yatırımlarına da başlayacağız. 2024 hem şirketimiz hem de ülkemiz için istikrarlı bir büyüme yılı olacak.”