Mecalux, 1907 yılında kurulan ve merkezi São Paulo, Brezilya'da bulunan üretim şirketi Alpargatas'ın biri üretim hatlarına, diğeri dağıtıma ayrılmış iki lojistik tesisini yarı otomatik ve geleneksel depolama çözümleriyle donattı. MecaluxGroup, ayakkabı ve kanvas sektöründe Brezilya'nın en büyük şirketlerinden birisi olan Alpargatas'ın artan üretim kapasitesiyle başa çıkabilmesini ve artan pazar talebini karşılayabilmesini sağlayan çeşitli depolama sistemleri kurdu. Tesisler sırasıyla Brezilya'nın Campina Grande şehrinde ve Santa Rita kasabasında bulunuyor.

Campina Grande deposu, şirketin kuzeydoğu Brezilya'daki üretim merkezlerinden gelen stokları birleştiriyor. Ürünler 34 bin palet kapasiteli geleneksel raflarda depolanıyor. Bu dağıtım merkezi (DC), Alpargatas'ın Brezilya'daki en büyük dağıtım merkezlerinden biri. Havaianas parmak arası terlikler gibi ürünler de dahil olmak üzere günde 1500 siparişin karşılanması ve sevkiyatının gerçekleştirilmesi için 40 yükleme iskelesi ve geniş bir hazırlık alanı bulunuyor. Ayakkabılar ülke içinde ve uluslararası alanda dağıtılıyor.

YARI OTOMATİK PALET MEKİK TERCİH EDİLDİ

Alpargatas, Santa Rita fabrikasında palet depolama ve geri alma operasyonlarını gerçekleştirmek için Mecalux'un yarı otomatik palet mekiğini seçti. Bu yüksek yoğunluklu sistem, 300 metrekareden daha küçük bir alanda 1.000'den fazla paleti barındırıyor. Kompakt çözüm, paletleri rafın içinde bağımsız olarak taşıyan, elektrik motorlu bir servis arabasından oluşuyor. Palet Shuttle'ın sağladığı otomasyon sayesinde firma, üretim hatlarına verimli bir şekilde besleme yapabiliyor.

PETLAS GENEL MÜDÜRÜ HAKAN YALNIZ'DAN YATIRIM AÇIKLAMASI PETLAS GENEL MÜDÜRÜ HAKAN YALNIZ'DAN YATIRIM AÇIKLAMASI

Alpargatas DC Lojistik Müdürü Rodrigo Lakes, "Mecalux'un yarı otomatik palet mekiği sisteminde gördüğümüz en büyük fayda, tüm ürünleri depolamak için gereken zemin alanında önemli ölçüde azalmadır." diyor. Lakes, iki tesiste uygulanan çözümlerin, işletmenin lojistik merkezileştirme stratejisini başarıyla uygulamasına olanak tanıdığına dikkat çekiyor ve "Ne yapmamız gerektiğini tam olarak biliyorduk: Depolama kapasitesini genişletmek, nakliyeyi kolaylaştırmak ve tüm bitmiş ürünlerimizi etkili bir şekilde dağıtmak." diyor.

Alpargatas, Mecalux'un yarı otomatik sistemine yaptığı yatırımla artık üretim merkezinde günde 300 palet depolayıp alabiliyor. Bu süreçleri Mecalux teknolojisiyle hızlandırmak, Alpargatas'ın tedarik zinciri verimliliğini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oldu.