Avrupa'da tek lokasyonda toplamda 5 fabrikasıyla binek, hafif ticari ve ağır vasıta ticari araçlar için jant üretimi yapan Maxion İnci Jant Grubu, yakın dönemde Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde hayata geçirdiği üçüncü fabrika yatırımıyla, yıllık jant üretim kapasitesini 13 milyona çıkararak Avrupa, Amerika, Afrika ve Yakın Doğu pazarlarındaki liderlik konumunu daha da güçlendirdi.

Deniz Ekosistemini Korumayı Amaçlayan Smartpol Projesinde Son Detaylar Deniz Ekosistemini Korumayı Amaçlayan Smartpol Projesinde Son Detaylar

İLERİ OTOMASYON VE ENDÜSTRİ 4.0'IN GÜCÜ

Üretimde yüksek teknolojiye sahip ve son derece verimli makina parkuru sayesinde üretim süreçlerini kontrol altına alarak, yüksek kalitede ve düşük maliyetle imalat yaptıklarını söyleyen Maxion Wheels Türkiye ve Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Hakan Ünlü, ileri otomasyon ve endüstri 4.0 uygulamaları ile donatılmış, yeni akıllı tesislerinde üretim verimliliğini artırarak maliyetleri düşürmeyi ve daha kaliteli ürünler üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Maxion Wheels Türkiye ve Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Hakan Ünlü: Yeni fabrikamız ile birlikte ihracat artışımız 65 milyon USD'ye ulaşırken, istihdam artışımız 200 kişiye ulaştı. Yıllık üretim hedefimiz için ise kapasitemizin yüzde 90 alakasyonu diyebilirim.

FABRİKA YATIRIMIYLA İHRACATI 65 MİLYON USD'YE ULAŞTI

Yeni tesis yatırımının avantajlarına ilişkin konuşan Ünlü, şunları paylaştı:

"Yakın dönemde yaptığımız yatırımlardan en önemlisi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde hayata geçirdiğimiz üçüncü fabrikamız. Bu yatırımla, yıllık jant üretim kapasitemizi yaklaşık 13 milyona çıkararak Avrupa, Amerika, Afrika ve Yakın Doğu pazarlarındaki liderlik konumumuzu daha da güçlendirmiş olduk. Yeni fabrikalarımız, ileri otomasyon ve Endüstri 4.0 uygulamaları ile donatılmış, akıllı bir tesis. Bu sayede, üretim verimliliğini artırarak maliyetlerimizi düşürmeyi ve daha kaliteli ürünler üretmeyi hedefliyoruz.
Yeni fabrikamız ile birlikte ihracat artışımız 65 milyon USD'ye ulaşırken, istihdam artışımız 200 kişiye ulaştı. Yıllık üretim hedefimiz için ise kapasitemizin yüzde 90 alakasyonu diyebilirim." 

Maxion Wheels Türkiye ve Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Hakan Ünlü: Bu yatırımlar sayesinde, üretim süreçlerimizde otomasyona daha fazla yer vererek, insan hatasını en aza indirmeyi ve hatasız üretim yapmayı hedefliyoruz.

ÜRETİM SÜREÇLERİNDE OTOMASYONA DAHA FAZLA YER VERECEK

"Üretimde yararlandığımız makine parkurumuz, yüksek teknolojiye sahip ve son derece verimli. Bu makineler, üretim süreçlerini kontrol altına alarak, yüksek kalitede ve düşük maliyetle ürün üretmemizi sağlıyor. Son dönemde bu alanda yaptığımız yatırımlarla, üretim verimliliğimizi artırmaya ve daha kaliteli ürünler üretmeye odaklanıyoruz. Bu yatırımlar sayesinde, üretim süreçlerimizde otomasyona daha fazla yer vererek, insan hatasını en aza indirmeyi ve hatasız üretim yapmayı hedefliyoruz." diyen Ünlü, otomasyon yatırımlarının sağladığı avantajları ise şu şekilde sıraladı; "Üretim verimliliğimiz artarken maliyetlerimiz düştü. Kalitemiz yükseldi ve çevresel etkimiz azaldı." dedi.

2025 HEDEFİ İHRACATTA 150 MİLYON USD

2025 yılında dövme alüminyum kamyon jantı üretimi yapacakları 6'ncı fabrika yatırımını hayata geçirmeyi planlayan Maxion Wheels, bu yatırımla, toplam jant üretim kapasitesini yaklaşık 15 milyona çıkarmayı ve ihracatını 150 milyon USD'ye yükseltmeyi hedefliyor. "Yatırımlarımız, uzun vadeli stratejik hedeflerimizle uyumlu büyümeye odaklanmaktadır." diyen Ünlü, sözlerini şu cümleyle noktalıyor: "Bu yatırımlar sayesinde, global pazarlardaki rekabet gücümüzü artırmayı ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz."

Editör: Ayşete Yavaş