banner1322
x

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ YERLİ VE MİLLİ MAKİNE

Yüksek teknolojiye sahip makinelerin yerli üretilmesine yönelik yatırımlara bir yenisi eklendi.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ  YERLİ VE MİLLİ MAKİNE
Endüstrideara

ANKARA (AA)  - Türkiye'de yüksek teknolojiye sahip makinelerin yerli üretilmesine yönelik yatırımlara bir yenisi eklendi.

Son 10 senede 11 çeşit takım tezgahı üretimi gerçekleştiren İğrek Makina, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında yüksek teknolojili CNC takım tezgahlarını Türkiye'ye kazandıracak.

İğrek Makina Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İğrek, konuyla ilgili olarak basın mensupalrına yaopmış olduğu açıklamada, 75 senedir stratejik bir alan olan makine sanayisinde faaliyet gösterdiklerini ve Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile bu alanda yatırımı sürdüreceklerini belirtti.

Bugüne kadar geliştirdikleri makinelerle Türkiye'de ilklere imza attıklarını vurgulayan İğrek, teknoloji, hassasiyet, ve çeşitlilik adına ürün yelpazelerini geliştirmeyei sürdüreceklerini söyledi.

Makine sektöründe, 50 bin metrekarelik tesislerini 150 bin metrekareye çıkarıp global firmalardan biri olmayı hedeflediklerini dile getiren İğrek, şöyle devam etti::

"Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında desteklenmeye değer bulunan proje ile Bursa Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırıma başladık ve bu yıl sonunda 20 bin metrekarelik kısmın yapılaşmasının önemli etabı bitmiş olacak. Yeni tesislerimizde yerlilik adına önemli birçok stratejik makine, teçhizat ve komponenti geliştirmeye devam edeceğiz. Yatırımımızın hedefi, takım tezgahlarının tüm çeşitlerini ülkemizde geliştirmek ve global pazarlarda rekabet edilebilir şekilde üretmek. Geniş montaj hatlarında farklı modellerin farklı bantlarda montajı verimlilik sağlayacak. Yatırımımızın önemli bölümünü numerik kontrollü işleme makineleri ve ölçme sistemleri oluşturacak."

Tesislerinde, makine mekaniğine ek olarak "otonomi" denilen dijitalizasyon ve algoritma uygulamalarıyla da ürünlerini düşünen makinelere dönüştüreceklerini söyleyen İğrek, "Elektronik ve yazılım bölümlerimiz güçlenmeye devam edecek ve numerik kontrol de üretimimize katılacak." dedi

İğrek, yüksek teknolojili CNC takım tezgahları üretimini yerli ve milli kaynaklarla gerçekleştirerek ithal ikame sağlayacaklarını ve hem işletmeye hem de ülkeye katma değerli yeni ürünler kazandıracaklarına dikkkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 14:52
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını