YERLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLDİ, YÜZDE 30 DAHA UCUZ

Havalimanlarından AVM'lere, sınır kapılarından stadyumlara kadar birçok yerde artık güvenlik ona emanet edilecek.

YERLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLDİ, YÜZDE 30 DAHA UCUZ
Endüstrideara

Havalimanlarından AVM'lere, sınır kapılarından stadyumlara kadar birçok yerde kullanılan x-ray cihazlarında güvenlik ASELSAN tarafından üretilen "Arın"a emanet edilecek. Yerli imkanlarla geliştirilen benzerlerine kıyasla yüzde 30 daha ucuz olmasıyla öne çıkıyor.

YERLİLİK ORANI YÜZDE 75

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’teki programları sonrasında İstanbul'a hareket etmek üzere geldiği Gaziantep Havalimanı'nın yeni açılan terminal binasında kullanılan ve yerli olarak üretilen X-Ray Bagaj Kontrol Cihazını yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

Çanta, bagaj gibi nesneleri görüntülemek amacıyla kullanılan cihaz yüzde 75 oranında yerli ve daha avantajlı olmasıyla dikkat çekti. Milli imkanlarla 11 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen cihazdan binaya 18 adet kuruldu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin ile birlikte Gaziantep Havalimanına kurulan yerli cihazı test eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Bakan Varank, Milli Teknoloji Hamlesi yolunda yeni bir başarı hikayesi daha yazdıklarını vurgulayarak, "Milyonlarca dolar cari açık verdiğimiz tamamı ithal X-Ray cihazları artık yerli olarak üretiliyor." ifadesini kullandı.

GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERLE DONATILDI

ASELSAN Arın x-ray Bagaj Kontrol Cihazları, etkin atom numarasına göre organik, inorganik, metal madde ayrımı ve 6 renkli gösterim yapabiliyor.

Cihazlarda otomatik patlayıcı tespiti, yüksek yoğunluklu bölgeyi görüntüleme, yüksek yoğunluk alarmı, yoğunlukta zoom kabiliyeti (renkli ve siyah beyaz), organik sıyırma, otomatik geometrik ve radyometrik düzeltme fonksiyonu, tünel giriş – çıkışlarının kamerayla izlenmesi ile genişletilebilir kurgusal tehdit kütüphanesi kabiliyetleri bulunuyor.

SIRADA TOKAT HAVALİMANI VAR

Cihaz hakkında görüşlerini paylaşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de "ASELSAN mühendislerinin milli imkanlarla kısa sürede geliştirdiği Arın x-ray bagaj kontrol cihazlarımız Gaziantep'e ve ülkemize hayırlı olsun. Nerede yüksek teknoloji varsa, ASELSAN'ın milli imzası orada olmaya devam edecek." şeklinde konuştu.

Proje kapsamında, 2022'de Tokat Havalimanı yeni terminal binasına da 12 adet ASELSAN Arın X-Ray Cihazı teslim edileceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 21:17
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını