banner1013
x

YATIRIM YAPTI, YERLİ ÜRETECEK

Aksaray’da faaliyet gösteren AEMOT Elektrik Motors, 25 milyon dolar ek yatırımla kurduğu fabrikada, yerli ve milli orta gerilim motor ve jeneratörünü üretecek.

YATIRIM YAPTI, YERLİ ÜRETECEK
EndüstrideAra4

CEM KARATAY - Altuntaş Grup bünyesinde bulunan Aksaray’da faaliyet gösteren AEMOT Elektrik Motors, 25 milyon dolar ek yatırımla kurduğu fabrikada, yerli ve milli orta gerilim motor ve jeneratörünü üretecek.

AEMOT Elektrik Motors Fabrika Genel Müdürü Sami Akdoğan, elektrikli motor olmadan hiçbir fabrikanın ve makinanın çalışamayacağını belirterek, 2020’nin başında Türkiye'nin ilk orta gerilim motor ve jeneratör fabrikasını 25 milyon dolarlık ek yatırımla kurduklarını ve hedeflerinin Türkiye'de üretilmeyen yüksek verimliliğe sahip güçlü motorlar üretmek olduğunu söyledi.

“İHRACATIMIZ YÜZDE 50’Yİ GEÇECEK”

Belirledikleri strateji doğrultusunda 2015 yılında 26 milyon avroluk yatırım gerçekleştirerek bütün proseslerin tek bir yerde üretildiği fabrikaya dönüştüklerini ifade eden Akdoğan, “Şu anda 0,12 kilowattan 500 kilowata kadar seri üretim genel maksat dediğimiz kompresörlerde, sanayide, pompalarda ve imalat tezgahlarında kullanılan elektrik motorlarının tamamını yerli üretimle yapıyoruz.” dedi. 

Her yıl 200 milyon dolar civarında ithalatı yapılan ürünlerin üretimini Aksaray’da gerçekleştirdiklerini dile getiren Akdoğan, 2019’da yüzde 40’lık bir ihracata imza attıklarını, söz konusu oranın 2020’de yüzde 50’yi geçeceğini vurguladı.

“KADIN İSTİHDAMINI ARTIMAYI AMAÇLIYORUZ”

Fabrikalarında 220 çalışanın görev aldığını, bunların 37’sinin kadın çalışan olduğunu kaydeden Akdoğan, kadın istihdamını artırmayı amaçladıklarını ve bu konuda çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

BAKAN VARANK ZİYARET ETMİŞTİ

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve beraberindeki heyet, firmanın fabrikasını ziyaret ederek yerli ve milli üretilen motor ve jeneratörleri yerinde incelemişlerdi.

Kaynaklar:

- AA

- AEMOT Elektrik Motors 


 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 12:08
YORUM EKLE

Radyo

NSK

Dergiler