TİAD, sektöre 4,2 milyar dolarlık iş hacmi sağlıyor

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), MAKTEK Fuarı ile sektöre 4,2 milyar dolarlık iş hacmi sağlayarak sektörün gelişmesine öncülük ediyor.

TİAD, sektöre 4,2 milyar dolarlık iş hacmi sağlıyor
Endüstrideara

Sektörün tüm paydaşlarını iki senede bir düzenledikleri MAKTEK Fuarı ile bir araya getiren TİAD, Türkiye’nin ekonomisinin kalkınmasında önemli bir rol üstleniyor. TÜYAP iş birliği ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) desteğiyle düzenlenen MAKTEK, dünya çapında 274 bin 632 kişi ağırlayarak köprü görevi üstleniyor. Sektörün gelişmesi amacıyla önemli görevler üstlenen TİAD, gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra iki senedir MAKTEK Fuarı’nı üstleniyor. 7 yıldır gerçekleşen bu organizasyon kapsamında sektör profesyonelleri bir araya geliyor. 

MAKTEK SEKTÖRÜN FOTOĞRAFINI ÇEKİYOR

MAKTEK Fuarı’nın ve sektörün genel bir değerlendirmesini yapan TİAD Başkanı Fatih Varlık, “Fotoğrafın tamamına bakıldığında üretim için takım tezgahları olmazsa olmaz bir noktada yer alıyor. Sektörün 2018 yılında 1,2 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Sanayinin gelişimiyle takım tezgahları sektörünün gelişimi de aynı kulvardan yürüyor. Yatırım ve sermaye malı olarak kullanılan sektörün sağladığı katma değerle tüm sanayi sektörlerinde dışa bağımlılığın ve dış ticaret açığı azalıyor. Bu noktada TÜYAP iş birliği ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) desteğiyle düzenlediğimiz MAKTEK Fuarı, sektörün gelişimi noktasında kritik görev üstleniyor. Üretim sektörlerinin gelişimi ve büyümesiyle birlikte takım tezgahların sayısı ve kalitesiyle ilgili artış yaşanması bekleniyor. Her zaman altını çizdiğimiz gibi takım tezgahları olmadan üretim olmaz. Çünkü makineleri üreten makineleri üretiyoruz. takım tezgahları sektörü, savunma sanayisinin yanı sıra otomotiv ve beyaz eşya sektörleri için önemli bir konumda yer alıyor. Bu yıl İstanbul, İzmir’den sonra Anadolu’nun kalbi olan Konya’ya taşımaktan da oldukça mutluyuz. 250 milyon TL’lik iş hacmine ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 18:47
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını