TAYVANLI FİRMALAR OTOMOTİV İÇİN AKILLI MAKİNALARINI TANITTI

Otomotiv endüstrisi için akıllı makinalar geliştiren Tayvanlı 5 firma, online olarak gerçekleştirilen lansman ile yeni ürünlerini sektöre sundu.

TAYVANLI FİRMALAR OTOMOTİV İÇİN AKILLI MAKİNALARINI TANITTI
Enerji Zirvesi

Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (TAITRA) ve Hassas Makineler Araştırma ve Geliştirme Merkezi (Precision Machinery Research and Development Center) öncülüğünde bir araya gelen Tayvan’ın sektörde öncü firmaları yeni geliştirdikleri otomotiv sektörüne yönelik akıllı makinaları ve bu ürünlerin endüstriye sağladığı faydaları tanıttılar. 

Online olarak gerçekleştirilen “Tayvan Akıllı Üretimle Otomotiv Endüstrisi Nasıl Geliştirilir?” lansmanda; Axisco Precision Machinery, Chering Jin Technolog, Genn Dih, Ming-jing Tech ve Palmary Machinery firmaları ürünlerini anlattı.

TEZGAH ÖMRÜNÜ YÜZDE 20 UZATIYOR

Havacılık, otomobil, dişli, bisiklet, el aletleri, kilit, hidrolik valf parçaları, elektronik aksam ve çeşitli donanım endüstrileri olmak üzere her sektöre hizmet veren Axisco İş Direktörü Leon Huang yeni geliştirdikleri, enerji tasarrufu sağlayan ve doğa dostu elektromekanik tezgah broşlama makinasını tanıttı.

Yeni elektromekanik tezgah broşlama makinasının çalışma yüksekliği diğer takım tezgahlarıyla aynı olarak tasarlanmış. Otomasyon entegrasyonu son derece kolay olan bu tezgahın servo motoru ve bilyalı cıvatası bulunuyor. Tutarlı bir broşlama hızına ve düşük vibrasyona sahip; bu da tezgahın ömrünü yüzde 20 uzatıyor. Geleneksel hidrolik tezgahlara göre yaklaşık yüzde 40 elektrik tasarrufu sağlayan elektromekanik tezgahların broşlama hızı ve vuruşu HMI’da ayarlanabiliyor ve kaydedilebiliyor. İş tablasının ve yükselticinin pozisyonu, sensörlerin konumu, makinenin hızı ve yükü tümüyle arayüzde görülüyor. Bu özellik zamandan tasarruf edilmesine imkan veriyor.

TORNA AYNALARI İŞLEMLERİ SANİYELERE İNDİRGİYOR

Chering Jin Satış Müdürü Jessie Chen, makina aletleri için yüksek hassasiyete sahip parça sabitleme aparatları üretiminde uzman olduklarını, ürünlerinin paslanmaz çelikten üretildiğini ve yenilikçi yapılarının 4 tona kadar iş bağlama gücüne sahip olduğunu anlattı. Ürünlerinin tıbbi gereçlerde, takım tezgâhlarında ve bütün yüksek hassasiyetli endüstrilerde uygulanabildiğini söyleyen Chen, sunumunda iki farklı seri ürün grubunu tanıttı.

İlk seri olarak manuel, hızlı manuel ve pnömatik tipli parça tutucu torna aynaları, ikinci seri olarak sıfır nokta torna aynaları tanıtan Chen torna aynalarının ve robot kolunun yükleme ve boşaltma prosedürünü hızlandırdığını, işlemi birkaç saniyeye kadar indirebildiğini söyledi.

Chering firmasının 80’in üzerinde patenti bulunuyor.

ELEKTRONİK BASINÇ REGÜLATÖRLERİ İLE ARAÇLARA TAM KORUMA

Genn Dih Satış Müdürü Jerry Wu yaptığı sunumda şirket ve ürünleri hakkında bilgi verdi.

Wu, şöyle konuştu: “Şirketimiz, Genn Dih Enterprises, 41 yıl önce, 1980’de kuruldu. Hem dağıtım sektörüne hem de imalat sektörüne hizmet sağlamaktayız. Şirketimiz üç ana ürün hattına odaklanıyor. İlki, elektronik basınç regülatörü. Bu, çıkış basıncının elektronik sinyalle kontrol edildiği bir hassas basınç regülatörüdür. Basınç aralığı, yüzde 0,1 FS seviyesinde çözünürlük kontrolü ile, 0-2 bardan 70 bara kadar değişiklik gösterir. Regülatör aynı zamanda I/O linki yoluyla 500 metre mesafeye kadar uzaktan kumandaya açıktır. Bu da araçlarda, pnömatik basıncı regüle edip sabit tutmayı sağlar. İkincisi, oransal akış kontrol valfidir. Bu sıvı ve gazın akış hızını kontrol etmek için kullanılır. Sağladığımız avantaj, bunun kademe motoruyla kontrol edilmesi ve yinelebilirliğin yüzde 0,1 FS’ye ulaşabilmesidir. Akış hızı dakikada 3000 L’ye kadar kontrol edilebilir. Üçüncüsü, sıkıştırma vanasıdır. Bu da ortamla temas etmeden sıvı ya da gazları regüle etmek için kullanılır.” 

Firma, ISO 13485 kalite yönetim sistemi tarafından onaylanan, CE ve RoHS sertifikalarına sahip.

SIFIR NOKTA KİLİTLEME, İŞLEME ENDÜSTRİSİNE NE KAZANDIRIYOR?

Ming-Jing Satış Müdürü Sherry Chen Ming-jing Tech’in "Sıfır Nokta Bağlama Sistemi"ni başlatmasıyla yalnızca Tayvan’ın imalat sanayini daha elverişli hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda Tayvan’da kökleşmiş ve uluslararası sahnede ürünleri tanıtmak için dünyaya yöneldiğini dile getirdi.

İş verimliliğini artırmak ve müşteri gereksinimlerine cevap verebilmek için gerek malzeme gerekse süreçlerde otomasyon ve sıfır noktası sistemleri uygulamaları gerçekleştirdiklerini kaydeden Chen, sıfır nokta sisteminin iki faydasını; "Üretim hattında yapılabilen esnek değişimler ile acil durumlarla başa çıkmak ve kalıp değiştirme operasyonunun standart olması sebebiyle herkesin bu işlemi yapabiliyor olması" olarak özetledi.

VERİMLİLİĞİ ARTIRIRKEN İŞÇİLİK MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEK MÜMKÜN

Palmary Bölge Satış Müdürü Vanessa Chang ise konuşmasında, Türkiye pazarını hedefleyerek bugün akıllı makinalarda uygulanan çözümün otomotiv endüstrisine getirileri üzerinde durdu.

Chang, Palmary Grubun, müşterilerin taleplerine ve global trendlere uygun olarak, çevre dostu ve Endüstri 4.0 gibi ürünlerle gelişmeye, iyileşmeye devam ederken çok sayıda taşlama işini bir arada gerçekleştirecek birleşik fonksiyonları dikkate alan ve üretimi iki katına çıkaran ya da nasıl daha az iş gücüne ihtiyaç duyulacağını planlayan otomasyon tasarımlı makinalar sunduğunu anlattı. Chang, akıllı makinaların gelişmesiyle günümüzde karanlık yani “lights-out” fabrikalara yönelimin arttığını, bu sayede Palmary’nin her parça için özel hizmet sunduğunu vurguladı.

Tezgah yerleşim planını yüzde 39 azaltacak, bütünüyle kapalı portal vinçe sahip olduklarını belirten Chang, anahtar teslim projeler ile iş verimliliğini yüzde 60 artırabilecek, işçilik maliyetini yüzde 67 düşürebilecek farklı bir üretim hattına kolay geçişi sağlayabildiklerini vurguladı.

Firmanın Avrupa, Amerika ve Hindistan dahil olmak üzere 40'ı aşkın ülkeyi kapsayan satış ağı bulunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 12:30
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını