banner1322
x

ST Endüstri Radyo’nun basın sponsoru olduğu Makine Zirvesi, İstanbul’da başlıyor

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu‘nun (MAKFED) organize ettiği, Makine Zirvesi – Vizyon 2030, 13 Haziran 2019’da İstanbul’da toplanacak. Etkinliğin basın sponsorluğunu ise ST Endüstri Radyo üstlenecek.

ST Endüstri Radyo’nun basın sponsoru olduğu Makine Zirvesi, İstanbul’da başlıyor
Endüstri 40 Zirvesi

MAKFED, Türkiye’de makine imalatı ile iştigal eden 2 bin kadar firmayı temsil eden 20 makine imalat derneğinin üst kuruluşu.  Makine sektörü ise TÜİK verilerine göre 2018 yılında 13 bin işletme ve 240 bin istihdam ile 99,4 milyar TL ciro ve 24 milyar TL katma değer gerçekleştirirken ihracatı yüzde 15’lik artış ile 17,15 milyar ABD dolarına ulaştı.

MAKFED Genel Sekreteri Zühtü BAKIR tarafından yapılan açıklamaya göre; ST Endüstri Radyo’nun da basın sponsoru olarak katkıda bulunduğu Makine Zirvesi – Vizyon 2030, MAKFED’in temel misyonu çerçevesinde, Makina İmalat Sektörünü ilgili kurumlar ve paydaşlarla yılda bir kez üst düzeyde bir araya getirerek sektörün öncelikleri doğrultusunda değerlendirmelerde bulunmayı, politikalar geliştirmeyi ve bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçların oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Zirvede, Türkiye’nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek üzere imalat sanayinden ve ihracattan alınan yüzde paylarının ve ihracat dolar/kg değerinin 15’lere çıkarılması hedefi doğrultusunda, katılımcı ve paylaşımcı bir yaklaşımla kalite, teknoloji geliştirme ve yenilikçilikte uluslararası düzeyde rekabetçi bir yapıya ulaşmayı ifade eden Vizyon 2030 çerçevesinde gündem oluşturuldu.

Zirvede anahtar konuşmacı olarak yapay zeka konusunda dünya çapında yeri olan Berlin Teknik Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Şahin Albayrak da yer alacak. Programın birinci bölümü olan “Yazılım ve Donanım Yönüyle Makine Sektörü” panelinde sektör tedarikçiler yönüyle değerlendirilirken ikinci bölümde “Milli Teknoloji Hamlesinde Makine Sektörü” panelinde ise sanayinin dijital dönüşüm sürecinde makine sanayinin küresel rekabet gücünü nasıl geliştirilebileceği ele alınacak. “Makine Sektörü Dönüşümünde Devletin Rolü” olan kapanış panelinde ise sektörün hedeflerine ulaşmasında kamu kurum ve kuruluşlarının rolü değerlendirilecek. 

Zirvenin katılımcı profilini, bakanlık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları, MAKFED ve üye dernekleri yönetim kurulları, makine imalat sanayi firmaları üst düzey yöneticileri, tedarikçi firma, finans ve sigorta firma temsilcileri ile ulusal ve sektörel basın oluşturmakta. Zirveye katılım için https://makinezirvesi.com/ adresinden kayıt yaptırılması gerekmekte.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 15:19
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını