OTOMOTİVDE TALEP ARTIŞINA ÇİP SORUNU ENGEL OLDU

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, otomotivdeki talep artışının çip sorununa takıldığını ifade ederek değerlendirmelerde bulundu.

OTOMOTİVDE TALEP ARTIŞINA ÇİP SORUNU ENGEL OLDU
Endüstrideara

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektöründe 2020'ye göre daha fazla bir talep olduğunu, ancak çip sorunu nedeniyle stoklarda yeterli araç bulunmadığı için talebin karşılanamadığını söyledi.

"2022'NİN ORTALARINDAN SONRA NORMALE DÖNECEK"

Yeni tip koronavirüs sürecinde yaşanan çip sorununun hala aşılamadığını aksine son 6 ayda daha da büyüdüğünü dile getiren Bozkurt, "Dünyadaki bazı çip üreticilerinde yaşanan üretim problemleri, üretimin yetmemesi ve birkaç çip üretimi yapan fabrikada çıkan yangınlar sebebiyle giderek büyüdü. İçinden geçtiğimiz süreçte maalesef artık tepe noktasına ulaştı." dedi.

Otomotivde durumun daha çok hissedildiğini farklı sektörlerde de etkilerin sürdüğünü kaydeden Bozkurt, sorunun ne zaman çözüleceği konusunun net olmadığını, konuyla ilgili planlama sürecenin devam ettiğini bildirdi. 

Halihazırda konuşulan senaryoları da paylaşan Bozkurt, "İyi senaryonun birkaç ay içerisinde yavaş yavaş da olsa üretimin normal tempoya döneceği, kötü senaryonun ise Aralık 2022'ye kadar bu sorunun inişli çıkışlı bir üretim temposuyla devam edeceği yönünde. Şu anda hangi senaryo daha yakın derseniz ben kişisel olarak ikisinin ortasında bir yerde olacak diye hissediyorum. Sanki gelecek yılın ortalarından sonra normale dönecekmiş gibi hissediyorum ama bunların hiçbiri net bilgiye dayalı şeyler değil, sadece kişisel tahminim. Umarız ki en kısa sürede çözülür." şeklinde konuştu.

"2020'DEN DAHA FAZLA OTOMOBİL SATILACAKTI"

Sıfır otomobillere talep olduğuna ancak bunu karşılamakta güçlük çektiklerine dikkati çeken Bozkurt, "Çip krizi yılın yaklaşık 5 ayını hem de en çok satış yapılan 5 ayını etkilediği için şu an beklediğimiz kadar yüksek adetler olmayacak gibi görünüyor. Aslında kasım ve aralık ayında ne kadar otomobil üretilip, bizlere ulaştırılacağını bilemediğimiz için 'yıl sonu şu kadar adetle kapanır' diye tahmin yapmakta güçlük çekiyoruz. Geçen yıla göre bir miktar daha iyi yerde kapanma ihtimali olabilir ama her şey kasım ve aralık ayında gelecek ürün adedine bağlı. Yoksa bu sene geçen yıldan daha fazla otomobil satılacaktı ve otomotiv pazarı büyümüş olacaktı." diye konuştu.

Ağustos ayında yapılan ÖTV barem güncellemesinin ardından birçok üründe 50-60 bin TL'lik indirim olduğunu ve talebin ciddi manada arttığını aktaran Bozkurt, "ÖTV güncellemesinin olduğu günlerde maalesef çip krizi patlayınca, fabrikalar üretime dönemeyince elimizde stok olmadan yakalandık. Tam talebin patladığı dönem ürün olmadı, sektörde böyle bir sıkıntı yaşanıyor. Aslında geçtiğimiz seneden daha yüksek bir talep yaşıyoruz. Umarız kısa sürede sorun çözülsün ve müşterileri otomobillere kavuşturalım." diyerek sözlerini sürdürdü.

"ARAÇ BULAN BUGÜN ALSIN, KAÇIRMASIN!"

Sıfır otomobil almak isteyenlere de tavsiyede bulunan Bozkurt, "İçinden geçtiğimiz süreçte şöyle söylüyorum, bugün araç almayı düşünen birisi aracı buluyorsa alsın, bu dönemi kaçırmasın. Çünkü hangi vadede araçların elimize ulaşacağını bilmiyoruz. Araçlar elimize ulaştığı dönem hangi kur seviyesinden fiyatlanacağını bilmiyoruz." ifadelerini kullandı. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 12:33
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını