OTOKAR 2021'İ YÜZDE 55 BÜYÜME İLE TAMAMLADI

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 2021 yılında da istikrarlı büyümesine devam etti.

OTOKAR 2021'İ YÜZDE 55 BÜYÜME İLE TAMAMLADI
Robot Zirvesi

Geçtiğimiz yılın finansal sonuçlarını paylaşan Otokar, bu kapsamda 2021 yılını 2020 yılına göre ciro bazında yüzde 55 büyüme ile tamamladı. 

"İHRACATIMIZI 345 MİLYON DOLAR SEVİYESİNE ÇIKARDIK"

Finansal sonuçlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, halihazırda süregelen pandemi koşullarında gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlarda faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini ifade ederek, "2021 yılında ciromuz önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 artışla 4,5 milyar TL'ye ulaştı. Küresel ölçekteki rekabetçi konumumuzu koruduk, ihracatımızı 345 milyon dolar seviyesine çıkardık. Esas faaliyet kârımız bir önceki yıla oranla yüzde 69 artarak 1 milyar 76 milyon TL’ye, net kârımız ise 1 milyar 42 milyon TL’ye ulaştı. 2021'de ticari araç ve savunma sanayii satışlarımız ise ciromuz içinde dengeli bir dağılım gösterdi.” dedi.

Görgüç, 2021 yılında da Ar-Ge faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getirerek, söz konusu alandaki yatırımlarının 2020'ye göre yüzde 49 artışla 300 milyon TL'ye ulaştığını, son 10 yılda araştırma geliştirme harcamalarının ciro içindeki ortalama payının yüzde 8 olarak gerçekleştiğini söyledi.

"2021'DE SATILAN HER İKİ OTOBÜSTEN BİRİ OLDUK"

Otobüs sektöründeki liderliklerine devam ettiklerini dile getiren Genel Müdür Serdar Görgüç, “13'üncü kez Türkiye’nin otobüs pazarı lideri olduk; 2021 yılında satılan yaklaşık her iki otobüsten biri Otokar oldu. Türkiye’nin önemli şehir içi ulaşımı ihalelerini kazanarak bir kez daha Türkiye’nin üç büyük şehrinin, İstanbul, Ankara ve İzmir’in, otobüs tedarikçisi olduk. Turizm ve servis taşımacılığının da en çok tercih edilen otobüs markası yine Otokar oldu. Kullanıcılarımıza bize duydukları güven için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Ticari araçta otobüsün yanı sıra 8,5 tonluk kamyon pazarında Otokar’ın önemli oyunculardan biri olduğuna vurgu yapan Görgüç, “Faaliyet gösterdiğimiz 8,5 tonluk kamyon pazarında satışlarımızı pazar büyümesinin de üzerinde arttırdık” dedi.

“AVRUPA’DA HEDEF ALTERNATİF YAKITLI OTOBÜSLERLE BÜYÜMEK”

Otokar otobüslerinin bugün Avrupa başta olmak üzere 50'den fazla ülkede yolcu taşımacılığında kullanıldığının altını çizen Görgüç, “2021 yılında hedef pazarımız olan Avrupa’da büyümemizi sürdürdük. Slovakya’nın başkenti için ürettiğimiz otobüslerimiz hizmet vermeye başladı. Avrupa’da İspanya, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelere ihracatımız sürerken bunun yanında Orta Doğu’dan yüksek adetli siparişler aldık. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen otobüslerimizin dünyanın dört bir yanında, metropollerde kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Başta Avrupa olmak üzere, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında sürdürülebilir şehirciliği benimseyen belediyeler 2021 yılında da alternatif yakıtlı araç tercihlerini sürdürdü. Alternatifli yakıtlı araçlar konusunda küresel rekabette önemli bir oyuncu olan şirketimiz, Ukrayna’nın yanı sıra Romanya ve Azerbaycan’dan doğalgazlı şehir içi otobüsleri için siparişler aldı.” dedi. 

Otokar’ın yeni nesil elektrikli otobüsünün tanıtım çalışmalarına Türkiye’nin yanı sıra Avrupa genelinde de devam ettiklerini ifade eden Görgüç “Elektrikli şehir içi otobüsümüz için Avrupa’da Almanya’da IAA Mobility Fuarı’nda 2 bin yolcu taşımacılığıyla başlayan tanıtım turumuz İspanya, İtalya, Fransa, Romanya ve Benelüks ülkeleriyle devam etti. Aracımız, kullanıcı ve operatörlerin büyük beğenisini kazandı. Gelecek yıllarda bu segmentte Avrupa’daki ürün sayımızı artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Ticari araç alanında fabrikadaki yatırım faaliyetlerine devam eden şirket, 2020 yılında imzaladığı IVECO BUS otobüslerinin Türkiye'de üretilmesine yönelik anlaşma kapsamında da ilk araçların üretim ve teslimatlarına başladı. 

“OTONOM ASKERİ ARAÇ GELİŞTİRMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK”

Savunma sanayiinde NATO ülkelerinde ve Birleşmiş Milletler güçleri görevlerinde aktif olarak görev yapan Otokar askeri araçlarının ülkemizin yanında 35'ten fazla dost ve müttefik ülkeye ihraç edildiğini anımsatan Serdar Görgüç, savunma sanayiindeki çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Geçtiğimiz yıl farklı coğrafyalardan aldığımız siparişlerin teslimatlarına odaklanırken, koronavirüs pandemisi kaynaklı seyahat engellerinin kalkmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanında düzenlenen etkinlik ve fuarlara katılma ve kullanıcılarımızla yüz yüze gelme fırsatı bulduk. ARMA 8x8 zırhlı aracımız ve TULPAR paletli muharebe aracımız Kazakistan Ordusunun zorlu şartlarda gerçekleştirdiği testlerini üstün başarıyla tamamladı. Otonom askeri araç geliştirme ve uygulamalarına yönelik uluslararası bir iş birliği anlaşması imzalayarak, insansız kara araçları segmentini oluşturma yolunda önemli bir adım attık.” 

“FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ODAĞINDA YÜRÜTÜYORUZ”

Küresel bir marka olma hedefine emin adımlarla ilerleyen şirketin bir yandan da teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerini geliştirmeyi sürdürdüğünü aktaran Görgüç, “10 yıl içinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge harcamamız 1,6 milyar TL'ye ulaştı. Çevre, sosyal ve yönetişim konularında yaptığımız çalışmalarla 6 yıldır Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyoruz. Faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik konuları odağında yürütüyoruz. Yeşil Mutabakat’ın AB ile ticaretimize getirebileceği etkiler üzerinde çalışmalarımızı sürdürürken, Koç Topluluğu’nun Kültürel Dönüşüm Programı'nın önemli bir parçası olan 2050 Karbon Nötr Programını büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Bu doğrultuda alternatif yakıtlar, enerji verimliliği ve yeşil satın alma gibi konular üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

"2022'DE DE İŞ BİRLİĞİ EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ OLACAK"

Firmalarının sürdürülebilir büyümesini 2022 yılında da korumayı hedeflediklerini ifade eden Genel Müdür Görgüç, açıklamalarını şöyle tamamladı:

"Otomotiv ve savunma sanayii alanlarında küresel bir oyuncu olma hedefimizden taviz vermeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ticari araçlarda yurt içindeki lider konumumuzu sürdürürken, yurt dışı pazarlarda başta Avrupa olmak üzere araç sayısı ve pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Savunma sanayii alanında ürün ve kabiliyetlerimizi ülkemiz faydasına sunmaya devam edip, yurt dışındaki hedef pazarlarımızda varlığımızı artırmak için çalışacağız. Bu hedeflerimize ulaşmak için çalışanlarımızın özverileri gayretleri, kullanıcılarımızın güveni ve iş ortaklarımızla sürdürdüğümüz uyum ve iş birliği bizim en büyük gücümüz olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 10:53
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını