NSK RULMAN ÖMRÜNÜ İKİ KATINA ÇIKARIYOR

NSK, sürekli döküm makinası uygulamasında rulman ömrünü iki katına çıkarıyor. Ayrıntılar haberimizde...

NSK RULMAN ÖMRÜNÜ İKİ KATINA ÇIKARIYOR
Endüstrideara

Avrupa'daki büyük bir çelik üretim tesisinde, sürekli döküm makinasına monte edilen silindirik makaralı rulmanlar arızalanmadan yalnızca 1-2 ay dayanabiliyordu. Tesis, bu durumu düzeltmek için uygulama ve çalışma koşullarını gözden geçirmeleri amacıyla NSK'nın uzman ekibini davet etti ve bu süreç, firmanın keçeli oynak makaralı rulmanlarının tercih edilmesiyle sona erdi. Sonuç: arıza giderme süresi ve bakım maliyetlerinde yıllık 14 bin 850 euro tutarında tasarruf. Söz konusu makina, erimiş çelik katılaştıkça profil üzerindeki basıncı korumak için bir dizi merdane kullanarak I-kesitli kirişler üretiyor. Mile monteli rulmanlar, her bir merdane setini destekliyor.

ÖNCESİNDE RULMANLARIN HİZMET ÖMRÜ 1-2 AYDI

Çelik fabrikasında, silindirik makaralı rulmanlar, karmaşık bir boru sistemi aracılığıyla yağlanıyordu. Ne yazık ki, her rulman arızasından sonra boruların sökülmesi ve yeniden bağlanması için gereken süre nedeniyle yüksek bakım maliyetleri rutin hale gelmişti. Uygulamanın zorlu olması (yüksek sıcaklıklar, kirlilik, ağır yükler) ve makinanın daha ağır hizmet tipi rulmanların takılmasını engelleyen tasarım kısıtlamaları nedeniyle silindirik makaralı rulmanların hizmet ömrü sadece 1-2 aydı.

ARIZA GİDERME, BAKIM MALİYETLERİNDE TASARRUF SAĞLADI

NSK, iyileştirme sağlamak için bir segmentin merdanelerine toplamda 60 adet keçeli oynak makaralı rulman takmayı önererek analizini sonlandırdı.

NSK'nın çözümü, keçeli oynak makaralı rulmanların yüksek sızdırmazlık performansı sayesinde bakım aralıklarını iki katına çıkararak 2-4 ay aralığına getirdi ve sürekli döküm makinasının yalnızca tek bir segmenti için 14 bin 850 euro tutarında önemli bir maliyet tasarrufu sağladı. NSK'nın tasarımında, standart keçeli oynak makaralı rulmanların tek dudaklı konsepti yerine, nitril kauçuktan yapılmış ve kontaminasyona karşı sağlam koruma sağlayan özel bir dışa doğru uzanan, yay yüklü dudaklı keçelerden yararlanılır.

Toplam 14 bin 850 avro tutarındaki tasarruf, yalnızca azaltılmış arıza giderme süresi ve bakım maliyetleriyle ilgilidir. Ancak gerçekte, çelik üreticisi birçok ek tasarruf elde etti. Örneğin, bir diğer kritik faktör, NSK'nın keçeli oynak makaralı rulmanlarının uzun ömürlü, sıcaklığa dayanıklı gres kullanarak yağ maliyetlerini ortadan kaldırmasıdır. Ayrıca, kirlenmiş yağın atılmasına gerek olmadığı için bu çözüm daha çevre dostudur ve ekstra tasarruf sağlar.

Ancak hepsinden önemlisi, keçeli NSK rulmanının çalışma ömrü boyunca gresin yeniden doldurma gerektirmemesidir, bu da bir rulman arızasından sonra yağ boru sisteminin sökülüp yeniden takılmasının artık gerekmediği ve bakım için gereken sürenin önemli ölçüde azaldığı anlamına gelir. Genel olarak, bir segmentin değiştirilmesi için gereken süre, 20 saat yerine şimdi 10 saattir.

KENAR YÜKLEME SORUNLARININ ÖNÜNE GEÇTİ

Rulman tasarımı açısından, NSK'nın keçeli oynak makaralı rulmanları, yüksek yüklü çalışma koşullarında temas noktalarında oluşan kenar yükleme sorunlarını önlemek için simetrik makaralara ve yuvarlanma yollarına sahiptir.

Ayrıca, özel bir pah konfigürasyonu, rulmanın serbest uçta düzgün eksenel hareketini sağlar.

900 RULMAN SİPARİŞİ ALDI

Çelik üreticisi için gerçekleştirilen bu projede büyük başarı elde eden NSK, sürekli döküm makinasının tüm segmentlerindeki mevcut silindirik makaralı rulmanların değişimi ve buna bağlı olarak tasarrufların katlanması sonucu 900 rulman siparişi aldı.

Standart NSK keçeli oynak makaralı rulmanlar, 50 ila 130 mm iç çap (90-280 mm dış çap) boyutlarında mevcuttur. İzin verilen maksimum yanlış hizalama, endüstri standartlarına göre 0,5° iken maksimum çalışma sıcaklığı 80ºC'dir, ancak bu, kullanılan keçe malzemesi ve gres tipine göre arttırılabilir. Son olarak, keçe dudağı ile temas noktasında izin verilen lineer hıza göre NSK keçeli oynak makaralı rulmanların maksimum sınırlama hızı 8 m/sn'dir ve bu, sürekli dökümden daha yüksek çalışma hızlarını içeren diğer uygulamalar için çalışma uygunluğunu garanti eder. 


 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2022, 17:06
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını