banner1322
x

MAKİNE İHRACATI 6 AYDA 11,4 MİLYAR DOLAR OLDU

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) son 6 ay içerisinde gerçekleşen ihracat rakamlarıyla ilgili bilgi verdi. Türkiye'nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 11,4 milyar dolara ulaştı.

MAKİNE İHRACATI 6 AYDA 11,4 MİLYAR DOLAR OLDU
Endüstrideara

Makine sektörü, 2021 yılının ilk yarısında ihracat rakamlarını 2020 yılına göre yüzde 38 oranında artırdı. Makine sektörünün serbest bölgeler dâhil toplam ihracatı 11,4 milyar dolara ulaştı. Almanya ve ABD'ye toplam ihracatı 2 milyar doları aşan sektör, ilk 6 ay sonunda geçen yılın aynı dönemine göre 3 milyar dolar fazla ihracat geliri elde etti. 

“DAHA FAZLA PAY ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ” 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Makine yatırımlarına geçmiş krizlere göre iki katı hızlı bir iyileşme yaşandı. Küresel sanayi üretimindeki büyüme 2015 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı için makine imalat sanayiinde de hızlı bir toparlanma yaşandı. Sınırlı da olsa destek paketlerinin sürmesi ve oluşan tasarrufların hızla tüketime dönüşeceği beklentisi dünya ekonomisinde güçlü bir büyümeye ve canlı bir yatırım dönemine işaret ediyor. Üç çeyrektir üst üste 5 trilyon doları aşan küresel mal ticaretinin, yılın son iki çeyreğinde hız kesmeyeceği anlaşılıyor. Makine imalatçılarımız da hızla artan talepten daha fazla pay almaya çalışıyor. Paritenin ve ürün fiyatlarındaki artışın da etkileriyle, dünya makine ihracatının yüzde 20’ye yakın arttığı tahmin edilen ilk yarıyılda, biz yüzde 40 artış oranına yaklaştık. Rakiplerimizden daha hızlı ilerlemeye ve görkemli büyüyen bu pazardan daha fazla pay almaya devam edeceğiz” dedi. 

YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını