banner1013
x

Makinada vergi avantajı için son gün 31 Aralık…

Makina yatırımları şirketlere vergi avantajı sağlıyor. İşletmeler, 31 Aralık’a kadar yapacağı alımlarda ödenecek vergilerini azaltabilir.

Makinada vergi avantajı için son gün 31 Aralık…
EndüstrideAra - Haber Detay

ŞİMDİ MAKİNA ALMA ZAMANI

Üretimde makina kullanan firmalar, yılsonuna kadarki makina yatırımlarında vergide avantaj sağlıyor. Firmalar 2018 yılı bitimine kadar şirketlerin aktifine alınan demirbaş ve sabit kıymetler üzerinden yıllık amortisman ayırarak vergilerini azaltabilir. Tezmaksan Makine Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, konuyla ilgili olarak firmaları uyardı: “Özellikle makina yatırımını 2019 yılına erteleyen firmalar bu konuyu tekrar incelemeli! Firmaların gözden kaçırdığı birtakım düzenlemeler var. 2018 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde firmalar, verecekleri makina yatırım kararı ile vergi konusunda avantajlı bir konuma geçebilir. İşletmeler 31.12.2018 tarihine kadar yapılan makine alımları üzerinden yıllık amortisman ayırmak suretiyle ödenecek vergilerini azaltabilir. Bunu avantaja çevirebilir. Şimdi makina almanın tam zamanı!” dedi.

HIZLANDIRILMIŞ AMORTİSMAN FIRSATI

Yılsonuna kadar yapılacak makina alımları sonucunda işletmelerin aktifine aldıkları demirbaş ve sabit kıymetler üzerinden yıllık amortisman ayırmak suretiyle ödenecek vergilerin azaltılabileceğini söyleyen Aydoğdu, vergi kanunlarının seçimlik bir hak olarak müsaade ettiği ‘sabit kıymetlere hızlandırılmış amortisman yöntemini’ de uygulayarak ekstra bir avantaj sağlanabileceğini belirtti. Aydoğdu “Şimdi makina almanın tam zamanı” açıklaması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 16:51
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha

Dergiler