banner1322
x

MAİB, "DİJİTAL TERİMLER KILAVUZU"NU HİZMETE SUNDU

Makine İhracatçıları Birliği, olguları kavramlar üzerinden ele alan Dijital Terimler Kılavuzu’nu çevrim içi hizmete sundu.

MAİB, "DİJİTAL TERİMLER KILAVUZU"NU HİZMETE SUNDU
Endüstri 40 Zirvesi

Sanayinin ve makina sektörünün dijital dönüşümünü kolaylaştırıp hızlandıracak çalışmalarına devam eden Makine İhracatçıları Birliği (MAİB), olguları kavramlar üzerinden inceleyen "Dijital Terimler Kılavuzu"nu çevrim içi hizmete sundu.

300'DEN FAZLA TEMEL KAVRAMI ELE ALIYOR

Üretim ve ticaret alanlarıyla birlikte dijitalleşme ile kişilerin hayatına giren 300'ün üzerinde kavramı ele alan hizmet, temel kavramların yanı sıra 400 civarında ilişkili kavramı da ele alıyor.

İNGİLİZCE VE ALMANCA KARŞILIKLARIYLA BİRLİKTE VERİLİYOR 

Digital Glossary internet adresinden online olarak ulaşılabilen Kılavuz, Türkçeleşmiş terimleri İngilizce ve Almanca karşılıkları ve kaynaklarıyla birlikte veriyor.

İş dünyasının yeni süreçleriyle yeni teknolojik kavramların nasıl buluştuğu ve birbirini tamamladığı sorusunun yanıtları, zengin görsel içerikle ve kullanıcı dostu bir yazılımla sunuluyor. 

"PROFESYONELLERE VE GENÇLERE FAYDASI OLACAK"

Söz konusu Kılavuz ile ilgili görüşlerini paylaşan MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, dijital dünyayı oluşturan mekanizmaları ve yeni teknolojik gelişmeleri kavramanın yolunun doğru anlamlandırma ve kavramsallaştırmadan geçtiğinin altını çizdi.

Kılavuzun gerek profesyonellere gerekse gençlere faydası olacağına inandıklarını ifade eden Karavelioğlu, “Uluslararası mecrada oluşarak ülkelerin sınırlarını kolayca aşan dijital terimlerin endüstriyel kültür ve zihnimizde tam karşılıklarının oluşması için, önce doğru anlaşılmaları gerekiyor. Dijital Terimler Kılavuzu’nu bu amaçla ve konunun uzmanlarının büyük desteğiyle hazırladık. Fakat bu tamamlanmış bir iş değil, kaynaklar ve kavramlar çeşitlendikçe her gün yenilenmesi ve genişletilmesi gereken bir çalışma. Dünyayı yakından izleyen teknoloji meraklılarının soru ve katkılarıyla güncellenmeye devam edecek olan Kılavuzun hem profesyonellere hem de genç kuşaklara faydası olacağına inanıyoruz." dedi.

"YOLU DİJİTALLEŞME İLE KESİŞEN HERKESİ BEKLİYORUZ"

Karavelioğlu, "Türkiye’nin Makinecileri olarak, mesleği veya yaşantısı dijitalleşmeyle kesişen herkesi Dijital Terimler Kılavuzu’na bekliyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 


    
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 11:41
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını