"Koronavirüs tedavisi için yapay solunum cihazı üretmeye hazırız"

TİAD Başkanı Fatih Varlık, Koronavirüs (COVID-19) tedavisinde kullanılan solunum cihazı üretimi için Türkiye’nin yeterli teknolojiye sahip olduğunu açıkladı.

"Koronavirüs tedavisi için yapay solunum cihazı üretmeye hazırız"
Endüstrideara

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, Koronavirüs (COVID-19) tedavisinde kullanılan solunum cihazı (ventilatör) üretimi için Türkiye’nin yeterli teknolojiye sahip olduğunu, ihtiyaç halinde hızla üretim yapılabileceğini söyledi.

Varlık, imalat sanayinde ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgahları sektörünün Türkiye’nin salgınla mücadeledeki önemli silahlarından biri olduğunu kaydetti. 

"HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

Türkiye İhracatçılar Meclisi 1 milyon adet maske ve 100 bin litre dezenfektan üretimi ile Kovid-19 salgını ile mücadeleye destek verirken Türkiye’nin makina yapan makinacıları da ülke ve toplum yararı için göreve hazır olduklarını açıkladı.

Varlık, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 ile mücadelede test kiti kadar salgından etkilenen ve hasta olan insanların tedavisinde kullanılan yapay solunum cihazının da (ventilatör) hayati önem taşıdığını söyledi. 

Virüs ve benzeri küresel kriz yaratan problemlere karşı ayakta kalabilmek için ülke ekonomisinin güçlü olmasının şart olduğunu; bu gücün de hizmet, finans gibi bir anda çökmeye müsait sektörlerden değil, ülkeyi her daim ayakta tutacak üretim ve sanayiden geldiğini dile getiren Varlık, toplum sağlığını ve sosyal hayatı tehlikeye atan risklerle mücadele edecek güce sahip olduklarını ifade etti. 

"SEKTÖR VİRÜS İLE MÜCADELEYE HAZIR"

Son yıllarda yapılan teknolojik odaklı hamlelerle sanayinin oldukça geliştiğini söyleyen Varlık, “Türkiye, havacılık, savunma, otomotiv, beyaz eşya, kalıp endüstrilerinde üretim alanlarında çok güçlü durumda. Bu sektörler en büyük gücünü üretimin yapıtaşı ve olmazsa olmazı olan takım tezgahlarından alıyor. Takım tezgahları sadece hava aracı, otomobil, beyaz eşya üretmiyor, tasarım ve Ar-Ge’nin gücüyle birleştiğinde ‘ileri teknoloji’ üretiyor. Buna karşın, Türkiye’de solunum cihazı üretimi çok kısıtlı durumda. Ventilatör üretimini hızlıca yapabilmemizi sağlayacak en büyük teknolojiye ve silaha sahibiz. Yani takım tezgahlarına… Ülkemizin sahip olduğu takım tezgahlarıyla ventilatörün seri üretimi için gerekli olan parçalarını ve plastik aksamların üretimi için gerekli olan plastik enjeksiyon ve ekstrüzyon kalıpların üretimini hemen şimdi yapabilecek konumdayız. Yapay solunum cihazının üretimi için savunma sanayimizin Aselsan, Tusaş, Baykar gibi önde gelen firmaları birlik oldu, destek mesajlarını verdi. Biz de bu oluşumu destekliyor ve Türkiye’de yapay solunum cihazı üretimi yapan firmaların desteklenmesi gerektiğini savunuyoruz.” şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 14:09
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını