KORDSA YENİ YATIRIMI İLE AVRUPA'DA BÜYÜYOR

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa, kompozit teknolojilerinde yeni yatırımıyla Avrupa’da büyüyor. Yatırıma ilişkin detaylar haberimizde...

KORDSA YENİ YATIRIMI İLE AVRUPA'DA BÜYÜYOR
Robot Zirvesi

Global liderliğini ve satış ağını yurt dışı yatırımlarıyla pekiştiren Kordsa, son olarak Türkiye'deki ve ABD’de yapılan yatırımları takiben Avrupa’da süper lüks otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber dokuma ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk hisselerini satın alıyor.

İKİNCİ ÇEYREKTE SONUÇLANACAK, HİZMET YELPAZESİNİ GENİŞLETMEYİ HEDEFLİYOR

İleri malzeme şirketi olma yolunda kararlılıkla ilerlerken, her geçen gün Avrupa’daki ve dünyadaki yerini sağlamlaştırmayı sürdüren firma kompozit teknolojileri iş kolunda daha önce 2016'da devreye aldığı Türkiye’de örnek sanayi-üniversite iş birliği modeli olan "Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi" yatırımının ardından, 2018-2019 yıllarında ABD pazarında satın almalar gerçekleştirmişti.

Şimdi de İtalyan firmasının çoğunluk hisselerini satın alacak Kordsa, Avrupa doğrudan yabancı yatırımlar onayının alınması için gerekli olan kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak, söz konusu satın almanın, 2022 yılının ikinci çeyreğinde neticelendirilmesi bekleniyor. 
 
Şirket, kompozit teknolojileri alanına yapacağı bu yatırımla, hem sektör ve ürün bazlı çeşitlilik imkanı sağlamayı hem de mevcutta kuvvetli havacılık müşteri portföyünü çeşitlendirerek özellikle otomotiv ve motor sporları alanında hizmet yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.

"AVRUPA'DA GLOBAL AYAK İZİMİZİ GÜÇLENDİRECEK"

Stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda kararlılıkla ilerlediklerini belirten Sabancı Holding Sanayi Grubu ve Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, “Sabancı Holding olarak ‘Sürdürülebilir bir yaşam için öncü girişimlerle Türkiye ile dünyayı birleştiriyoruz’. Bu satın alma ile topluluk vaadimize yönelik önemli bir adım daha atmış oluyoruz. Yaşamı güçlendirme hedefi ile yola çıkan kompozit iş birimimiz, bu yatırım ile Avrupa’da global ayak izimizi güçlendirecek. Bu kapsamda sürdürülebilirlik odaklı yeni teknolojilerle ülkemizde ve dünyada büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

"FARKLI SEKTÖRLERDE DE YENİ ÜRÜNLER İÇİN FIRSAT OLUŞTURACAK" 

Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım ise, “Süper lüks otomotiv ve motor sporları segmentlerinde ürün portföyümüzü genişletecek bu yatırımın, şirketimizin güçlü bir konumda olduğu havacılık dışındaki farklı sektörlerde de Kordsa’nın geliştireceği ürünlere yepyeni fırsatlar yaratacağına inanıyorum.” dedi.
 
Konuyla ilgili olarak Microtex Composites Genel Müdürü Massimiliano Becagali de “Kordsa, gerek kompozit teknolojilerinde Amerika’da havacılık endüstrisindeki girişimleriyle gerekse Türkiye’deki Ar-Ge merkezleriyle öncü bir şirkettir. Teknik tekstil sektöründe de dünyada lider olan Kordsa ile yaptığımız ortaklıktan memnuniyet duyuyoruz. Bu ortaklığın Microtex Composites’i de güçlendireceğine ve uluslararası bir dinamizm katacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2022, 12:45
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını