banner1322
x

KASPERSKY ÜRETİMDEKİ SAPMALARI ÖNCEDEN GÖRÜYOR

Üretim süreçlerindeki sapmaları erken aşamada ortaya çıkarmak için tasarlanan Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection kullanıma sunuldu.

KASPERSKY ÜRETİMDEKİ SAPMALARI ÖNCEDEN GÖRÜYOR
Robot Zirvesi

Kaspersky firmasının üretim süreçlerindeki sapmaları erken aşamada ortaya çıkarmak amacıyla tasarlanan Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection (MLAD) ticarileştirilerek kullanıma sunuldu.

YARI YARIYA AZALMA DAHİ MİLYON DOLARLIK TASARRUF SAĞLIYOR

Endüstriyel ortamlarda teknolojik süreci ideal koşullarda tutmak, ekipman arızaları, operatör hataları veya endüstriyel kontrol sistemlerine yönelik siber saldırılar dahil her türlü kesintiyi önlemek çok önemli. Bu noktada erken tespit çözümleri bir şeylerin ters gittiğini anlayabilir, aksaklıkları önleyebilir ve dolayısıyla arıza süresinin maliyetini, hammadde israfını ve diğer ciddi sonuçların neden olabileceği etkileri azaltabilir.

Firmanın tahminlerine göre, kesinti süresinde yüzde 50 azalma, büyük bir elektrik santrali için yıllık 1 milyon ABD Doları veya bir petrol rafinerisi için 2,5 milyon dolarlık tasarruf sağlıyor.

ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİN ALINMASINA OLANAK TANIYOR

Ürünün yapay sinir ağı, üretim sürecinde kullanılan çeşitli sensörlerden gerçek zamanlı olarak toplanan telemetri verisini analiz ediyor.

Böylece sinyallerin dinamiklerindeki veya korelasyonlarındaki değişiklikler gibi küçük sapmalar tespit ediliyor ve değerler eşiklerine ulaşmadan ve performansı etkilemeden önce uyarı veriliyor. Bu da önleyici tedbirlerin alınmasına imkan veriyor.

Anormallikleri tespit edebilmek için sinir ağı, makinanın normal davranışını geçmiş telemetri verilerinden öğreniyor.

Yeni bir ham madde türü eklenmesi gibi üretim sürecinin herhangi bir parametresi veya makinanın bir parçası değiştirilirse, operatör sinir ağını güncellemek için ML eğiticisini yeniden çalıştırabiliyor. ML tabanlı dedektöre ek olarak sisteme müşterinin talebi üzerine belirli durumlar için özelleştirilmiş tanılama kuralları eklenebiliyor.

SÜREÇLER, GÖRSELLEŞTİRİLMİŞ GRAFİKLERLE SUNULUYOR

Kaspersky MLAD, mevcut tesisin altyapısında çalışıyor ve ek sensör kurulumu gerektirmiyor. MLAD, veri elde etmek ve anormallikleri raporlamak için SCADA gibi endüstriyel kontrol sistemlerine bağlanıyor. Alternatif olarak, Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks ile de entegre edilebiliyor.

Ürün, OPC UA, MQTT, AMQP ve çeşitli ekipmanlara sahip sistemlere uygulanabilen REST gibi popüler protokolleri destekliyor.

MLAD, tespit edilen anormalliklerin analizi için bir grafik arayüzü de sağlıyor. İzlenen tüm süreçlerin görselleştirilmiş zaman grafikleri sayesinde uzmanlar neyin yanlış gittiğini, ne zaman ve sistemin hangi bölümünde olduğunu görebiliyor.

"SORUNSUZ ÜRETİMİ SAĞLAMAK İÇİN GEREKLİ HALE GETİRİYOR"

Kaspersky Teknoloji Araştırma Departmanı Başkanı Andrey Lavrentyev, gelişmiş makina öğrenimi algoritmaları ve belirli endüstriyel süreçlere uyum sağlama yeteneğinin, söz konusu çözümlerini sorunsuz üretim sağlamak adına gerekli bir araç haline getirdiğinin altını çizdi.

Karmaşık bir ortamdaki anormallikleri tespit etme becerisiyle, izleme sistemlerini ve makina operatörlerinin uzmanlığını tamamladığını kaydeden Lavrentyev, "Sapmaların sebebi ne olursa olsun erken uyarılar sayesinde arıza süreleri, ekipman arızaları ve felaketler önlenebiliyor. Bu teknolojiyi birkaç yıldır geliştiriyoruz. Bugün müşterilerin bu avantajları elde etmelerine yardımcı olmak için tam teşekküllü ürünün genel kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 19:07
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını