banner1322
x

Havacılık sektörün geleceği için Airbus ve Dassault kolları sıvadı

Dijital dönüşüme adım atan Airbus, tüm iş birimleri ve üretim hatları için Dassault Systèmes ile iş birliği yapmak üzere beş senelik bir sözleşme imzaladı.

Havacılık sektörün geleceği için Airbus ve Dassault kolları sıvadı
Endüstrideara

Avrupa’da havacılık sektöründe yeni bir endüstriyel ekosistem için zemin oluşturacak Airbus’un dijital dönüşüm hamlesinin çözüm ortağı Dassault Systèmes oldu. 3D tasarım, mühendislik, üretim, simülasyon ve istihbarat uygulamalarının kullanımı konusunda iş birliği yapmak üzere beş senelik sözleşme imzayan taraflar havacılık sektörüne ivme katacak.

TÜM İŞ BİRİMLERİNDE VE ÜRÜN HATLARINDA DASSAULT SYSTÈMES KULLANACAK

Sözleşmeye göre Airbus, bütünleşik kullanıcı deneyimi için tasarımdan operasyonlara kadar dijital süreklilik özelliğini tek bir veri modeli içinde sunan ve bu şekilde dijital tasarım, üretim ve hizmetleri (DDMS) Airbus’ın tüm iş birimlerinde ve ürün hatlarında hayata geçirecek olan Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformunu kullanacak. 

ÇIĞIR AÇACAK YENİLİKLERİN ÖNÜNÜ AÇILIYOR

DDMS, ardışık geliştirme süreçlerinden paralel geliştirme süreçlerine geçerek yeni ürün tasarımında, operasyonel performansta, destek ve bakımda, müşteri memnuniyetinde ve yeni iş modellerinde çığır açacak yeniliklerin önünü açıyor. Öncelikle ürün performansına odaklanmak yerine, Airbus gelecek nesil uçakların tasarımını ve geliştirilmesini uçakların üretildiği tesislerle birlikte yapabilecek, bu da maliyetleri azaltırken pazara sürüm süresini de kısaltacak. 

İş birliği konusunda açıklama yapan Airbus Ticari Uçakları Başkanı Guillaume Faury “Yalnızca dijitalleştirmeden ya da 3D deneyimden bahsetmiyoruz; uçakların tasarım ve çalıştırılma yöntemlerini yeniden değerlendiriyor, süreçlerimizi müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak modernize ediyor ve hızlandırıyoruz. DDMS değişim için katalizör görevi görüyor ve DDMS ile Avrupa havacılık sektörü için en gelişmiş teknolojileri içeren yeni bir model oluşturuyoruz. Hedefimiz ürün geliştirme hazırlık süresini kısaltan güçlü bir üretim düzeni kurmak.” dedi.

“YALNIZCA DİJİTAL DÜNYANIN MÜMKÜN KILABİLDİĞİ YENİ DENEYİMLERİ SUNABİLECEK”

Dassault Systèmes’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Bernard Charlès da “Havacılık sektörü dışında teknolojinin, bilimin ve sanatın böylesine kesiştiği başka bir sektör yok. Sektörün bugüne kadar nasıl bir değişimden geçtiğini düşünürsek, bu değişimde teknik becerilerin, dijital kesinliğin ve ilhamın önemli bir rol oynadığını görebiliriz. Havacılık sektörünün birçok sektöre göre daha hızlı dönüşüm gerçekleştirebildiği kanıtlanmıştır. Havacılık sektörü aynı zamanda operasyonlara yönelik yüksek kaliteli yenilikleri ve yeni hizmetleri oldukça karmaşık ve sıkı düzenlemelerin olduğu ortamlarda sunuyor. 3DEXPERIENCE platformu Airbus’un dijital dönüşümünü hızlandıracak. Bu sayede Airbus, ekosisteminden elde edeceği iç görüler ve uzmanlıklar sayesinde yalnızca dijital dünyanın mümkün kılabildiği yeni deneyimleri sunabilecek.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 10:53
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını