Füze Avcısının Seri Üretimi Başlıyor

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında daha önce yapılan sözleşmedeki faaliyetlerin başlaması adına 15 Ocak 2018 tarihinde imza töreni düzenlendi.

Füze Avcısının Seri Üretimi Başlıyor
Endüstrideara

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra SSM ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çok sayıda üst düzey yetkilinin katıldığı imza töreniyle, 29 Aralık 2017 tarihinde imzalanan 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Sözleşmesi kapsamındaki faaliyetler de başlamış oldu.

"FÜZE AVCISI" ÜNVANINI ALDI

Yapılan anlaşmayla hava savunma top sistemlerinin seri üretimine başlanacak. Söz konusu sistem, havadan karaya füzelere karşı etkinliğini 2015 yılında kanıtlamış ve “Füze Avcısı” unvanını almıştı. Üretilecek olan sistemler K.K.K’lığı ve Hv.K.K’lığı envanterine katılacak. ASELSAN'nın geliştirdiği bu projede, 35 mm Çekili Hava Savunma Takımı’nın ve 35 mm Parçacıklı Mühimmat’ın (ATOM) seri üretimi yapılacak. Bu sistemin ilk örnekleri 2016'da yılında K.K.K’lığına teslim edilmişti. Ayrıca K.K.K’lığı için bu sistemlere entegre edilecek üst seviye komuta kontrol unsurları olarak Batarya Komuta Kontrol Merkezi (BKKM) ve Hv.K.K’lığı için Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (BKKHM) geliştirilip seri üretimlerine geçilecek.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

2010 yılında SSM ile imzalanan sözleşme ile geliştirme çalışmalarına başlanan 35 mm Parçacıklı Akıllı Mühimmat (ATOM), ASELSAN tarafından MKE Kurumu ve Tübitak-SAGE ile birlikte geliştirildi. Söz konusu mühimmat, hava savunma top sistemlerinin güncel hava tehditlerine karşı sağladığı yüksek etkinlikte önemli role sahip. Bu sözleşmenin bir diğer önemli özelliği ise, namlulu silahlarda kullanılmak üzere tamamı yurt içinde geliştirilen bir akıllı mühimmatın seri üretimini içeriyor nedeniyle Türkiye'de bir ilk olması.

"ATOM" ve "KORKUT" DÜŞMANA KORKU SALIYOR

ASELSAN tarafından geliştirilen ve paletli bir araç üzerinde yüksek manevra kabiliyetine sahip olan KORKUT Sistemi de 2016 yılından bu yana K.K.K’lığı tarafından kullanılıyor. Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi olan KORKUT, askeri birliklerin ve kritik tesislerin hava savunmasını sabit ve hareketli olarak yapabilme özelliğine sahip. Yerli üretim olan KORKUT ve Parçacıklı Mühimmat “ATOM”, hava tehditlerine karşı düşmana korku salıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 18:17
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

NTN

Dergiler