ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLER HAZİRANDA SERİ ÜRETİMDE OLACAK

ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, elektrikli traktörün çalışmaların bittiğini ve haziranda seri üretime girmeyi planladıklarını belirtti.

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLER HAZİRANDA SERİ ÜRETİMDE OLACAK
Enerji Zirvesi

ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, en büyük boy elektrikli traktörün bütün çalışmalarının tamamlandığını ve Haziran 2021'de seri üretime başlamayı planladıklarını söyledi.

"ZİRAAT BANKASI İŞ BİRLİĞİYLE YÜRÜTÜYORUZ"

"Elektrikli Traktör Projesi"nin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bir projesi olduğunu, projeyi Ziraat Bankası ile ortaklaşa yürüttüklerini kaydeden Yol, daha önce 2020'nin sonunda seri üretime geçmeyi planladıklarını ancak pandemi nedeniyle bazı sorunlar yaşadıklarını ifade etti.

Türkiye'de bahçe, orta ve büyük olmak üzere 3 çeşit traktörün kullanıldığı bilgisini veren Yol, bunların kullanım yerlerine uygun elektrikli traktör üretimi yapacaklarını dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:

"Küçük boylu olanı 130-140 beygir gücünde yapmayı planlıyoruz. Söz konusu traktörün hem bahçede hem de orta boyluların çalıştıkları yerlerde kullanılabilecek. Bu traktörler yaklaşık 20 dakikada şarj edilebilecek ve 5 saate kadar çalışabilecek." ifadelerini kullandı.

"ORTA BOY 2022'DE SERİ ÜRETİME GİRECEK"

Orta boy traktörlerin dünyada 105 beygire kadar olduğuna işaret eden Yol, kendi yapacaklarının ise 220 beygir gücünde sisteme sahip olacağını vurguladı. 

Orta boy tarla traktörlerini en kötü tarla şartlarında 6-7 saat çalışacak şekilde tasarladıklarını aktaran Yol, bu tip traktörlerin 2022'nin ilk aylarında seri üretime gireceği için çalışmalarını hzıla sürdürdüklerini ve halihazırda yüzde 95'inin tamamlandığını dile getirdi.

Yol, en büyük boy traktörlerin ise dünyada yaklaşık 130 beygir gücünde olduğunu söyleyerek, "Biz bu traktörü de yaklaşık 320 beygir olarak piyasaya çıkartıyoruz. 1000 beygire kadar da çıkabilecek sistemleri koyacağız. Bu da hem büyük traktörlerin yapmış olduğu işleri yapacak hem de yurt dışında 'Canavarlar' diye adlandırılan traktörlerin de yaptığı bütün işleri yerine getirecek. Bu traktörlerimizin en büyük özelliği sessiz ve kokusuz olması. Hayvancılıkta ses çok önemli, ses arttığı zaman hayvanlar sütten kesiliyor. Bu sessizlik hayvanlar için önem taşıyor." diye konuştu.

"25 ADEDİ ÜRETİLMEK İÇİN HAZIR DURUMDA"

En büyük boy traktöre ilişkin çalışmalarda da son aşamaya geldikleri bilgisini paylaşan Yol, yılda bin 50 adet üretecek kapasitelerinin bulunduğunu ve gelecek dönemlerde kapasiteyi yılda 10 bin adet üretecek şekilde artırmayı düşündüklerini belirtti.

Yol, sözlerini şöyle noktaladı:

"En büyük traktörümüzün bütün çalışmaları bitmiş durumda, haziran ayı içinde seri üretime girmeyi planlıyoruz. Şu an hattımızda 25 traktör üretilmek için hazır bekliyor. Bu traktör yaklaşık 7 saat çalışabilecek ama bu süreyi artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Traktör, üzerindeki şarj aletiyle 90 dakikada dolabilecek seviyede. Dışarıya bir ünite koyulduğunda ise bir saatin altında rahatlıkla şarj edilebilecek. Salgın olmasaydı biz seri üretime girmiştik. Tedariklerimizin tamamlanmasında sıkıntılar yaşadık. Tip onay belgesi için evraklarımızın yüzde 85'ini tamamladık. Haziranda üreteceğimiz traktörlerle ilgili ön siparişlerimizi aldık, ciddi satışlar yapıldı. TİGEM traktör alımı yaptı." (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 12:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail ak
İsmail ak - 9 ay Önce

Kesin tarih nezaman satış

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını