banner1322
x

Demir: “İHA ve İKA’lar, yapay zeka destekli görevler üstlenecek”

ROBOTİM projesine ilişkin konuşan SSB Başkanı İsmail Demir, yapay zeka destekli insansız hava ve kara araçlarının tam otonom görev icra edeceği bir sistem oluşturacaklarının altını çizdi.

Demir: “İHA ve İKA’lar, yapay zeka destekli görevler üstlenecek”
Endüstri 40 Zirvesi

Polonom Robotics ve SelviTech iş birliğinin ana yüklenici olduğu İşbirlikçi Robotlar (İHA VE İKA’lar) ile Otonom Keşif, Güdüm ve Seyrüsefer (ROBOTİM) projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, insansız sistemlere yeni teknolojiler ekleyerek geleceğin harekat ortamına hazırlandıklarını ifade etti.

Demir, ROBOTİM projesiyle yapay zeka destekli insansız hava ve kara araçlarının sürü halinde, GPS’ten bağımsız olarak ve tam otonom olarak görev icra edeceği bir sistem oluşturacaklarının altını çizdi.

ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

TÜBİTAK BİLGEM, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi’nin alt yükleniciler olarak yer aldığı projenin, Türk savunma sanayisine önemli katkılarda sağlaması bekleniyor. 

İnsansız Kara (İKA) ve Hava (İHA) araçlarının yeteneklerinin artırılacağı projede başlıca öne çıkan özellikler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

-    Hareketli insansız kara aracı üzerine otonom iniş ve şarj olma
-    İKA destekli şarj ünitesi, hareket halinde şarj işlemi
-    Unsur tespiti, TÜBİTAK destekli haberleşme sistemi
-    Otonom keşif ve koordinasyon
-    Görüntü kıymetlendirme: termal görüntüleme, sensör füzyonu
-    Gerçek zamanlı 3B haritalama, GPS bağımsız hassas konum belirleme
-    GPS bağımsız, 3B iç ve dış ortam haritalama 
 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 21:53
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını