Çelik Halat olarak Avrupa Birliği’ndeyiz

Stratejik yol haritasında, inovasyon ve yeni ürün geliştirmeyi itici güç olarak belirleyen Çelik Halat, hayata geçirdiği Ar-Ge Merkezi ile uygulama becerisini geliştirmenin yanı sıra ürünlerinin yapı taşı olan telin en yüksek dinamik performansa ulaştırılması kapsamında sektörün eksiklerini tamamlamayı hedefliyor.

Çelik Halat olarak Avrupa Birliği’ndeyiz
Endüstri 40 Zirvesi

Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Selim Baybaş “Çelik, Türkiye’nin ihracatında çok önemli bir ürün. 50’nci üretim yılımızı kutladığımız bugünlerde katıldığımız fuarlarda yoğun ilgi görmekten oldukça mutluyuz. Kalitemizle dünyada aranılan bir markayız. Son yıllarda giderek artan oranda dünyanın en gelişmiş ülkeleri tarafından tercih ediliyoruz. Bu nedenle de üretimimizin büyük miktarını ihraç ediyoruz ve ülkemiz ihracat rakamlarına olumlu katkımız nedeniyle gurur duyuyoruz. ABD, Kanada, Avrupa ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere 45’in üzerinde ülkeye 2017 yılında toplam üretimimizin yüzde 30'unu ihraç ettik. Ürün ve hizmet kalitemiz ve performansımız ile sadece yurt içinde değil, yurt dışında da yıllardır aranılan ve güvenilen bir markayız. EWRIS (Avrupa Çelik Halat Üreticileri Federasyonu), CET (Avrupa Tel Üreticileri Komitesi), ESIS (Avrupa Beton Demeti Üreticileri Birliği), adlı kuruluşlara Türkiye’den ilk katılımcı şirket olarak Avrupa’da geniş bir ilişki ağına sahibiz. Bu nedenle Çelik Halat’ın, Avrupa Birliği’ne girdiğini söyleyebiliriz.” dedi.

ÇELİK TEL VE HALAT SEKTÖRÜNÜN İLK AR-GE MERKEZİ ÇELİK HALAT’TAN 
2018 yılı itibariyle Türkiye’nin 846’ncı, çelik tel ve halat sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçirdiklerini aktaran Baybaş, bu gelişmenin sürdürülebilir ve karlı büyüme hedeflerine ulaşmak için önemli bir araç olduğunu ifade etti. Çelik halat ve tel sektöründe hali hazırda süren projeleri ile ana hedeflerinin ithal ikamesinin sağlanması ve ihracat rakamlarının artırılması olduğunu vurgulayan Baybaş ayrıca çevre dostu alternatif yöntemler geliştirerek sosyal sorumluluklarını da yerine getireceklerini belirtti. Baybaş “Ar-Ge merkezimizle çelik halat ve tel pazarını yönlendiren bir şirket olarak tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılayabileceğiz.” dedi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri ihracat ile “Tel” kategorisinde “Çelik İhracatının Yıldızları” ödülünü kazanan Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş ürünlerini Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 45'in üzerinde ülkeye ihraç ediyor. 11 araştırmacı, 6 teknisyen ve 2 destek personelinin çalışmalarını yürüttüğü Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş Ar-Ge Merkezi, üniversite iş birlikleri ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin proje bazlı çalışmalarını destekleyerek, üniversite-sanayi iş birliği ile araştırmacı kadrosunun devlet destekli projeler, makaleler ve yayınlar çıkarması yönünde teşvik ediyor. Ayrıca PEP (Stajyer Gelişim Projesi) kapsamında 3’üncü ve 4’üncü sınıf üniversite öğrencilerine çalışma imkanı sağlayarak, her yıl 5-6 öğrenciyi şirket bünyesine kazandırıyor. Çelik Halat Akademi’de üniversite öğrencilerinin yanı sıra işe yeni başlayanlar ve mavi yakalı gençlere yönelik de eğitim programları düzenleniyor. Eğitim programlarının ardından teorik ve pratik sınavların ardından işe başlayabiliyorlar. Sektöre kıdemli operatörlük kavramını getiren Çelik Halat, içte mentorluk programlarına da devam ediyor. 
 

YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını