BOSCH LİDERLİĞİNDE GÜÇ BİRLİĞİ YAPTILAR

Bosch liderliğinde kurulan konsorsiyum daha enerji verimli ve sürdürülebilir bir ekonomi sağlamaya yardımcı olmak için güç birliği yaptı.

BOSCH LİDERLİĞİNDE GÜÇ BİRLİĞİ YAPTILAR
Endüstri 40 Zirvesi

Bosch liderliğinde kurulan konsorsiyumda, yedi Avrupa ülkesinden toplam 34 şirket, silisyum karbür yarı iletkenler için Avrupa tedarik zinciri oluşturmak üzere güçlerini birleştirdi.

BEŞ KULLANIM ÖRNEĞİNE ODAKLANIYOR

Konu hakkında görüşlerini paylaşan Bosch Otomotiv Elektroniği Başkan Yardımcısı Jens Fabrowsky, “Transform projesinin amacı, silikon karbür bazlı yeni teknolojilerde Avrupa için lider bir rol üstlenmektir.” diye konuştu.

Kamu tarafından finansmanı sağlanan projenin 2024 yılına kadar devam etmesi planlıyor. Proje; otomotiv, sanayi, yenilenebilir enerji ve tarım sektörlerindeki beş kullanım örneğine odaklanıyor.

YÜZDE 30 ENERJİ TASARRUFU İMKANI 

Güç elektroniği uygulamaları, tüm elektronik sistemlerin merkezinde yer alıyor. Anahtarlama işlemlerini kontrol ederler ve herhangi bir güç kaybını minimumda tutuyorlar. Bu uygulamalardaki güç yarı iletken cihazları, elektronik sistemlerin mümkün olduğunca verimli çalışmalarına olanak tanıyor. Geleneksel olarak, bu cihazlardaki çipler ultra saf silikondan yapılıyor.

Ancak gelecekte, bunun yerini giderek saf silisyuma oranla sayısız avantaj sunan silisyum karbürün alması bekleniyor. Örneğin, silisyum karbür yarı iletkenler daha iyi elektriksel iletkenlik gösteriyor ve ısı şeklinde daha az miktarda enerjinin yayılmasına imkan verirken daha yüksek anahtarlama frekansları sağlıyor.

Ayrıca, SiC çipli güç elektroniği uygulamaları çok daha yüksek sıcaklıklarda çalıştırılabiliyor. Bunun neticesinde daha basit bir soğutma sistemine ihtiyaç duyuluyor ve bu da enerji tasarrufu sağlıyor.

Ek olarak, daha yüksek bir elektrik alan kuvvetine sahip olan silisyum karbürtir ile yapılan bileşenlerin tasarım açısından daha küçük olabileceği ve daha yüksek bir güç dönüştürme verimliliği sağlayabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, geleneksel silikon çiplerle oranla bunun bileşenlerin nerede kullanıldığına bağlı olarak yüzde 30'a varan enerji tasarrufu sağlayacağına inanıyor.

TRANSFORM PROJESİ İLE NE AMAÇLANIYOR?

Transform projesinin amacı, yenilikçi SiC güç yarı iletken cihazlarına dayalı güç elektroniği uygulamalarının üretimi için esnek bir Avrupa tedarik zinciri oluşturmaktır. Bu tarz teknolojiye olan talep, özellikle elektrikli araç güç aktarma sistemleri, EV şarj noktaları ve güç kaynağı altyapısı gibi enerji yoğun uygulamalar açısından hızla artacak.

Pazar araştırma ve danışmanlık şirketi Yole tarafından yapılan tahmin doğrultusunda, bugün ile 2025 arasında SiC pazarının bir bütün olarak yılda ortalama yüzde 30 büyüyerek 2,5 milyar doların üzerine çıkacağını gösteriyor. Bu nedenle Transform projesi, gerekli üretim süreçleri ve yöntemleriyle birlikte yeni SiC teknolojisinin geliştirilmesini de kapsayacak.

Ayrıca, yonga plakalarından bitmiş güç elektroniği uygulamalarına kadar Avrupalı tedarikçiler tarafından söz konusu teknolojinin üretimi için makina ve teçhizatın mevcudiyetini güvence altına almaya çalışacak.

BÜTÇESİ 89 MİLYON AVROYU GEÇİYOR, AB TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

Söz konusu proje, 89 milyon avrodan fazla bir bütçeye sahip ve Avrupa Birliği ve ulusal kuruluşlar tarafından finanse ediliyor. Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç'teki SiC değer zincirindeki kilit oyuncuları bir araya getiriyor.

Ortak şirketler arasında diğerlerinin yanı sıra Aixtron, Danfoss, EV Group, Premo, Saint-Gobain, Semikron, Soitec, STMicroelectronics ve Valeo-Siemens Automotive bulunmaktadır. Katılan çeşitli bilimsel kuruluşlar arasında ise Brno University of Technology, CEA Leti, Fraunhofer IISB ve University of Sevilla yer alıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2021, 11:11
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını