Arçelik bir ödül daha aldı

Ar-Ge’sinin geri dönüştürülmüş pet şişe olarak kullanarak Arçelik'in geliştirdiği çamaşır makinası kazanı, inovatif çevre dostu ürün seçildi.

Arçelik bir ödül daha aldı
EndüstrideAra - Haber Detay

İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği “İnovatif Çevre Dostu Ürün” kategorisinde birincilik ödülüne Arçelik sahip oldu. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleşen törende, ödülü Arçelik adına firmanın CEO’su Hakan Bulgurlu aldı. 

“YILDA 25 MİLYON PET ŞİŞEYİ GERİ DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Ödül töreninde konuşma yapan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu “Atık konusunda önleme ve yönetimi noktasında çalışmalar sürdürüyoruz. Türkiye’nin döngüsel ekonomide öncü şirketlerindeniz. Hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık projesine de destek veriyoruz. Plastik atıklar, maalesef doğada çok zor çözünüyor. Bu nedenle de ekosistemde büyük risk oluşturuyorlar. Arçelik, Ar-Ge laboratuvarlarında bir çalışma gerçekleştirildi. Geri Dönüşümlü Çamaşır Makinesi Kazanı’nda her bir ürün başına 60 pet şişe kullanıyoruz. Bu sayede yüksek performanslı ve çevreci bu ürünün üretim sürecinde yılda 25 milyon pet şişeyi geri dönüştürmüş oluyoruz.” dedi.

160 BİN ÜRÜNÜ GERİ DÖNÜŞTÜRMEK ÜZERE TOPLADI

Arçelik Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) ekonomiye geri kazandırılması amacıyla Eskişehir ve Bolu’da, 2014 yılında iki ayrı geri dönüşüm tesisi kurdu. Arçelik, bu konuda sürekli kampanyalar düzenliyor. Enerji ve su verimsiz ürünleri topluyor, tesislerinde geri dönüştürerek ekonomiye geri kazandırıyor. Eylül ayında başlattığı değişim kampanyalarında firma, şu ana kadar 160 bin ürünü geri dönüştürmek üzere topladı.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 10:10
YORUM EKLE

Endaş

Aha

Dergiler