banner1322
x

ALPLER ZİRAAT DÖNERLİ PULLUK FABRİKASINI DEVREYE ALDI

Alpler Ziraat Üretim Müdürü Emre Özalp, yakın dönemde üretim kabiliyetlerini artırmak için Dönerli Pulluk tesislerini faaliyete geçirdiklerini söyledi.

ALPLER ZİRAAT DÖNERLİ PULLUK FABRİKASINI DEVREYE ALDI
Endüstrideara

Sıcak şekillendirmeden soğuk şekillendirme ve kesime, talaşlı imalattan kaynak ve boya prosesine kadar üretimdeki süreçlerin yüzde 99’unu kendi bünyesinde gerçekleştiren Alpler Ziraat Aletleri, özel ürünleri arasında yer alan “Dönerli Pulluk” üretimi için Aydın Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 4. fabrikasını faaliyete geçirdi.

Alpler Ziraat Aletleri San. ve Tic. A.Ş. Üretim Müdürü Emre Özalp ile fabrika bünyesindeki üretim süreçlerini, kullanılan makina teknolojilerini, yakın dönem yatırımlarını ve 2021 hedeflerini konuştuk. 

Emre Bey, firmanızın yapılanması ve yakın dönem çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Firmamız, 1926 yılında kurulmuş olup 1980 yılında kurumsal bir kimliğe bürünmüştür. Günümüzde toplam 140 bin metrekarelik tesislerimizde toplam 450 çalışanımız ile birlikte üretimimize devam etmekteyiz. Ayrıca Ekim 2017 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı denetimde Ar-Ge merkezini kurarak Türkiye’de faaliyette olan 639. Ar-Ge Merkezi kendi sektörümüzde ise kurulan üçüncü Ar-Ge merkezi olmuştur. Altı adet ana ürün grubumuz bulunmaktadır. Alt ürün gruplarımız ve bunların içerisinde yer alan varyasyonlarımız ile bu sayı 1000’e yaklaşmaktadır. Yıllık üretim kapasitemiz toplam 20 bin adettir. Türkiye genelinde 300’ü aşkın bayimiz ile değerli çiftçilerimize hizmet vermekteyiz. Satışlarımızın yüzde 40’nı yurt dışı ve yüzde 60’nı ise yurt içi oluşturmaktadır. Yurt dışında ise 87 ülkeye ihracat yapmaktayız.

Markanız ülkemize alanında ne gibi ilkleri kazandırdı?

1926’da kurulan şirketimiz traktör pulluğu üreterek Türkiye’nin makinalı tarıma geçişinde önemli bir rol oynamıştır. 1984 yılında Türkiye’deki ilk dönerli pulluğu üreterek sektöre ve ülke tarımına katkısını bir adım daha öteye taşımıştır. İlerleyen yıllardan günümüze kadar da sürekli olarak inovasyona önem verilmiş, çizel pulluk, diskaro, lazerli tesviye gibi toprak işlemede hemen hemen tüm ürünleri başarıyla üretmiş ve geliştirmiştir. 

2021 yılı iş gündeminizi ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Her zaman olduğu gibi 2021’de de önceliğimiz Türk ve Dünya çiftçisine en iyi, en sağlam, en dengeli ekipmanı en uyguna sunmaya çalışmak olacak. Yurt içindeki geniş bayi ağımızı kendi bünyemizde açtığımız bölge ofislerimizle desteklemeye ve ürünlerimizin daha ulaşılabilir olmasına uğraşacağız. Çiftçiye tarlada daha hızlı nasıl ulaşabilirizin derdinde olacağız. Tabii ki yurt dışı hedeflerimizde her zaman gözümüz yükseklerde. Ülkemizin kalkınması için olmazsa olmaz ihracattır, haliyle bizimde en önemli hedefimiz bugün itibariyle 87 ülkeye olan ihracatımızı artırmak ve her geçen gün yurtdışı ağımızı büyütmektir. 

Yeni üretim hattı, Ar-Ge, tesis yada teknoloji yatırımı kararı nasıl veriliyor? Yakın dönemde ne tür bir yatırıma imza attınız?

Üretimi daha verimli hale getirmek en büyük uğraşımız, yerimizde sayamayız. Her yıl üzerine koyarak, üretim gücümüzü katlamak zorundayız. Bu minvalde yönetim kurulumuzun toplantılarında çeşitli değişikliklere ve yatırımlara karar verilir. 2017’de kurduğumuz Ar-Ge merkezimiz en önemli yatırımlarımızdan oldu diyebiliriz. Yakın dönemde de üretim kabiliyetimizi katlamak ve daha verimli olmak adına, Aydın Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 4. Fabrikamız olan Dönerli Pulluk fabrikamızı faaliyete geçirdik. Artık dönerli pulluklarımız sadece bu fabrikamızdan çıkmakta. Ürün gamımız da oldukça geniş olduğu için, dönerli pulluk gibi spesifik ürünlerimizi daha hassas üretmek adına bu tarz genişleme ve gelişmelerimiz sürecek.

Fabrikanızda; hammadde girişinden, tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına, oradan sevkine kadar olan üretim süreçlerini anlatır mısınız?

Firmamızda iki çeşit ürün geliştirme yöntemi uygulanmaktadır. Bunlardan birinci pazar talepleri doğrultusunda Ar-Ge merkezimizin yaptığı çalışmalar diğeri ise müşteri taleplerimiz doğrultusunda yapılan çalışmalardır. Müşterilerimiz taleplerini pazarlama ekibimize iletir. Sonra pazarlama ekibimizdeki arkadaşlarımız Ar-Ge Merkezimizdeki arkadaşlarımıza iletirler. Ar-Ge merkezimizdeki arkadaşlarımız taslak tasarım çalışmalarına başlarlar. Taslak çalışmalarımız tamamlandıktan sonra pazarlama ekibimize iletilir. Pazarlama ekibimiz de talep eden müşterimiz ile iletişime geçerek taslak tasarımının onayını alır. Onayı alınan makinanın tasarım-üretim- süreçlerinin planlaması yapılır. Taslak tasarım kavramsal tasarıma dönüştürmek için Ar-Ge merkezimiz çalışmalara başlarlar. Kavramsal tasarım süreci tamamlandıktan sonra tasarlanan ürünün imalat resimleri hazırlanır. Aynı zamanda makinanın üretiminde kullanılacak ham madde kontrolleri yapılır. Eğer elimizde kullanılacak olan ham maddemiz mevcut ise prototip üretime başlanır. Prototip imalatı tamamlandıktan sonra saha testlerine başlanır. Testlerimizi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra pazarlama ekibimize ürünün tamamlandığı bildirilir. Pazarlama ekibimizde ürünü talep eden müşteri ile iletişime geçip ürünümüzün teslimatı gerçekleştirilir.

Makina parkurunuz hakkında bilgi vererek, son dönemde bu alanda yaptığınız yatırımları ve sağladığı avantajları anlatır mısınız?

Ürünlerimizin parçalarının yüzde 99’luk kısmının üretimi kendimize aittir. Bundan ötürü makina parkımız oldukça geniştir. Üretim proseslerimize göre sahip olduğumuz yetkinliğimiz;

  • Sıcak şekillendirme prosesinde kullanılan ısıl işlem fırınları, yüksek tonajda farklı türde (hidrolik, eksantrik) presler;
  • Soğuk şekillendirme ve kesim proseslerinde kullanılan çeşitli iş genişliklerine sahip makas, abkant pres, hidrolik pres tezgahları, CNC plazma kesim makinaları, oksijen kesim makinaları;
  • Talaşlı imalat proseslerinde kullandığımız CNC işlem merkezleri, CNC torna, çeşitli iş genişliğine sahip uzunluklarda torna tezgahları, freze tezgahları, taşlama tezgahları;
  • Kaynak prosesinde kullanılan kaynak robotları, çeşitli güç değerlerine sahip kaynak makinaları;
  • Boya prosesinde kullandığımız kapalı sistem boya tesisleri ve

tüm bunlara ilaveten ürettiğimiz makina ve ekipmanların montajlarında bağlantı elemanı olarak kullandığımız her çeşit cıvata somun üretimini yapan fabrika içerisindeki genel üretimden bağımsız üretim hattımızda bulunmaktadır.

Üretim süreçlerinizde robot kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız robot yatırımının getirdiği   avantajlar nelerdir?

Üretim süreçleri içerisinde yer alan kaynak proseslerinde kaynak robotları kullanmaktayız. Ayrıca kendi özel tasarımız ve imalatımız olan kaynak robotları da kullanmaktayız.

Tesisinizde enerji maliyetlerinizi düşürmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Kendi enerjinizi üretmek için bir yatırım planınız var mı? 

Firma olarak temiz ve yenilebilir enerjiye büyük önem vermekteyiz. Yeşil çevre için ikinci fabrikamızda harcadığımız enerjini yüzde 30’luk kısmını kurmuş olduğumuz güneş panellerinden sağlamaktayız.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 15:41
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını