banner1339
x

ALMAN DEVİ TÜRKİYE'YE Mİ YÖNELİYOR?

Volkswagen AG bünyesindeki kamyon üreticisi MAN'ın fabrika kapatma kararlarının ardından da Türkiye'ye yatırım yapması gündeme geldi.

ALMAN DEVİ TÜRKİYE'YE Mİ YÖNELİYOR?
Robot Zirvesi

Volkswagen AG bünyesindeki kamyon üreticisi MAN'ın fabrika kapatma kararlarının ardından da Türkiye'ye yatırım yapması gündeme geldi.

Volkswagen'nin zaten uzun süredir Türkiye yatırım yapması gündemdeydi. Bilindiği üzere, Manisa'da gerçekleştirmeyi planladığı yatırımı, yaşanan politik gelişmelerin ardından durdurma kararı almıştı. 

Bu gelişmelerden sonra Volkswagen Grup bünyesinde faaliyet gösteren kamyon üreticisi MAN'ın, Avusturya’nın Steyr ve Almanya’nın Münih şehirlerindeki fabrikalarını kapatma kararı almasıyla birlikte, bu fabrikalarını farklı bir ülkeye taşıma kararı aldığı bildirildi.

Türkiye ve Türkiye isimlerinin öne çıktığı ifade edilirken, konuya ilişkin konuşan TAYSAD Başkanı Alper Kanca, Volkswagen AG'nin bir açıklama yapmadığını ancak medyadaki haberler doğrultusunda Münih ve Steyr'deki fabrikaların kapatılması ile tesislerin Polonya ya da Türkiye'ye taşınabileceğini kaydetti.

Polonya'nın pek şansı olmadığı dile getiren Kanca, "Türkiye özellikle kamyon ve otobüs üretiminde oldukça başarılı, Avrupa'nın en verimli, en rekabetçi üretim merkezlerinden biri. Mercedes, MAN ve Ford ülkemizde çok kaliteli kamyonlar, otobüsler üretiyor ve dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Ülkemizde bu çeşit araçların parçalarını üreten çok güçlü bir tedarik sanayi var. Bu tartışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla, MAN Ankara fabrikası bu değişiklikler sayesinde daha fazla araç üretme olanağına sahip olacak." dedi.

Söz konusu yatırım ile Almanya'da yaklaşık 7 bin, Avusturya'da ise 2 bin 300 kişinin işsiz kalacağı ve bazı Türklerin de fabrikanın taşınmasıyla Türkiye'ye dönüş planı yaptığı gelen bilgiler arasında.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 12:22
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını