banner1322
x

24 yıl sonra Aselsan yine devrede

24 yıl önce tüm dünyaya tanıtılan ‘dinlenemeyen’ telefonun mucidi Aselsan, yine milli kriptolu güvenilir haberleşme için devrede.

24 yıl sonra Aselsan yine devrede
Enerji Zirvesi

Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN arasında atılan imza ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Ankara ve İstanbul illerinde uçtan uca güvenilir haberleşme ihtiyacının karşılanması amacı ile Milli Kriptolu DMR (Digital Mobile Radio/Sayısal Mobil Telsiz) Telsiz Sistemi kurulacak.

ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla özgün olarak geliştirilen DMR Telsiz Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü için ilk fazda 15 ilde hizmete sunuldu. İkinci fazda da yedi il için daha sözleşme imzalandı. Üçüncü faz olacak Ankara ve İstanbul illerinin de tamamlanması ile Emniyet Genel Müdürlüğü ülkemizin yaklaşık üçte birinde sayısal haberleşme alt yapısına sahip olacak.

Kurulacak olan ASELSAN DMR Geniş Alan Sistemi ile İl Emniyet Müdürlükleri telsiz üzerinden veri yapabilme kabiliyetine sahip olacak. Aşağıdaki uygulamalar Emniyet birimleri tarafından kullanılacaktır:

•    Araç ve Personel Takibi Uygulaması
•    Veri tabanı Sorgulama Uygulaması
•    Mesajlaşma Uygulaması
•    Telsiz-Telefon Aramaları
•    Operatör Konsolu 

Proje kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü ile iş birliği çerçevesinde ASELSAN tarafından geliştirilen “Design Turkey İyi Tasarım” ödüllü, mekanik ve elektronik standartları en küçük boyutlar içinde karşılanmış sağlam, güvenilir ve kullanımı kolay bir cihaz olan 3700 Modeli El Telsizi de kullanılacak.   
 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 21:18
YORUM EKLE

Elesa

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını