İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen ve İZFAŞ tarafından düzenlenen Logistech – 2. Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı'nda, lojistik sektöründe gelişen teknolojiler, uygulamalar ve gençliğin sektördeki vizyonu ele alındı.
 
"Lojistikte Gençlik, Teknoloji ve Güvenlik Vizyonları" adlı oturumun moderatörlüğünü The Chartered Institute of Logistics and Transport (CILT) Türkiye Üyesi, Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşegül Ketenci gerçekleştirdi. Oturuma CILT Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ezgi Yurdakul, CILT Türkiye Üyesi Lojistik ve Tedarik Zinciri Danışmanı İhsan Küllük, CILT Türkiye Üyesi G4S Türkiye CEO’su Kağan Gümüş konuşmacı olarak katılım sağladı.

Dr. Ayşegül Ketenci, lojistik sektörünün küresel olarak teknolojiyle bağlantısı ve bu konuda gençlerin sektöre kattığı yenilikler ile Logistech Fuarı'nın tüm bu gelişmelere olan etkisine dikkat çekti.

STILL'DEN ENERJİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜREN YENİ ÇÖZÜM STILL'DEN ENERJİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜREN YENİ ÇÖZÜM

"LOJİSTİK SEKTÖRÜ SON 10 YILDA BÜYÜK BİR İVME KAZANDI"

Avukat Ezgi Yurdakul, gençlerin lojistik sektöründeki kariyerleri için geliştirdikleri CILT Next Generation vizyonu hakkında bilgi verirken, Tedarik Zinciri Danışmanı İhsan Küllük, "Lojistik sektörü 1910'lu yıllardan, 2000’li yıllara kadar yavaş yavaş hatta aynı eğride gelişmiştir. Ancak son 10 yılda tüm sektörlerde kullanılan ve lojistik sektöründe de sürekli ve yaygınlaşarak kullanılan en önemli araçlar, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Bulut teknolojisi, büyük veri, arttırılmış gerçeklik, robotik sistemler, simülasyon, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi. Yani 90 yıldaki tüm gelişmeler son 10 yılda teknolojinin gelişmesiyle sektöre büyük ivme kazandırdı. Burada amaç, kar elde etmek, ancak kar elde ederken uygun iş gücünü doğru yerde, doğru zamanda kullanmak ve az girdi ile çok verim almak, hacmi küçültüp hızı arttırmak. Pandemi ile birlikte özellikle işin hacmi, taşıma sistemleri, hız gibi pek çok faktör taşımacılık ve lojistik sektörünün yeniden şekillenmesine neden oldu." şeklinde konuştu.
 
G4S Türkiye CEO’su Kağan Gümüş, lojistikte entegre güvenlik sistemleri ve şirketlerinin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, ‘Lojistik sektörü hızla büyüyor ve gelişiyor. Bununla birlikte sorunlar ve riskler de büyüyor. Biz de geçmiş tecrübeler ve elimizdeki çözümlerle tam da bu konuda odak noktası oluyoruz." dedi.