İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi Gerçekleştirildi İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi Gerçekleştirildi

Şebeke ölçeğinde PV’I küresel PV kurulumlarında sektöre hakim konumda. 2030 yılına kadar net-sıfır hedefine ulaşmada kilit bir katalizör rol oynuyor. BNEF tarafından yapılan tahminlere göre 2023 yılında 920 GW olan şebeke ölçeğindeki PV kurulumlarının 2030 yılında kadar 2.707 GW gibi şaşırtıcı bir rakama yükselerek dikkate değer bir büyüme gidişatı sergileyeceğini ortaya koymakta.  Ayrıca şebeke ölçeğinde güneş enerjisi sektöründe yaşanan gelişmeler ile dizi invertörler yavaş yavaş merkezi invertörlerin yerini almaktadır. Research Nester'in araştırması, 2036 yılına kadar dizi invertörlerin küresel şebeke ölçekli invertör pazarında %54 gibi önemli bir paya sahip olacağını öngörüyor. Bu değişim, kompakt boyutları, azaltılmış ağırlıkları, yerinde yedek değiştirme kabiliyetleri ve invertör arızası durumunda üretim kayıplarını en aza indirmelerine bağlanıyor.

Küresel PV invertör üreticileri daha yüksek güçlü invertör arayışlarını yoğunlaştırdıkça sektördeki rekabet de artıyor. Hopewind, Solarbe Global tarafından dünyanın en güçlü şebeke ölçekli dizi invertörleri olarak sıralanan 320-385kW serisi dizi invertörleri ile büyük bir başarıya imza attı. Bu prestijli ödül, önde gelen üreticilerin 13 markalı şebeke ölçekli dizi invertörünü değerlendiren kapsamlı bir anketin ardından verildi. Maksimum 385kW çıkış gücüyle, Hopewind 320-385K serisi dizi invertörleri, büyük şebeke ölçekli ve yüksek voltajlı endüstriyel ve ticari PV projeleri için özel olarak üretilmiştir. Kapsamlı anketin sonucunda ödüle layık görülen 320-385kW dizi invertörlerinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz; Daha yüksek sistem verimi ve daha düşük LCOE için daha yüksek güç 

Sektördeki en yüksek çıkış gücüyle Hopewind 320-385K serisi dizi invertörleri, %99,01'lik etkileyici bir maksimum verimlilik derecesine sahiptir. 8*60A çoklu MPPT'leri karakterize ederek, hem 182mm hem de 210mm yüksek güçlü modüllerle mükemmel uyum sağlar.

Yüksek güçlü modüller ve daha yüksek güçlü invertörler kurarak, geniş ölçekli bir projede daha az PV modülüne ve invertöre ihtiyaç duyulacak, böylece arazi kullanımı azalacak ve son kullanıcılar için daha düşük LCOE ve daha yüksek verim sağlanacaktır.

Dahası 385K invertör, 40 dereceye kadar sıcaklıklarda üretim kaybı olmadan tam yük çıkışına ulaşabiliyor ve bu da şebeke ölçeğindeki güneş enerjisi santrallerinde daha sık görülen yüksek ortam sıcaklıklarında bulunan tesisler için daha yüksek verim sağlıyor. Sistem arızalarının hızlı tespiti için I-V curve analizi yapar.

Büyük arazi güneş enerjisi santralinde arızalı PV modüllerini bulmak, verimli araçlar olmadan çok zaman alıcı ve zor olabilir. Bu sorunu çözmek için bu invertör, gelişmiş teşhis algoritması ile tüm diziler üzerinde çevrimiçi analiz gerçekleştiren isteğe bağlı I-V curve analizi özelliği sunar. Tarama, düşük performanslı veya arızalı dizilerin bulunmasına ve tanımlanmasına yardımcı olarak proaktif bakım, daha yüksek işletme, bakım verimliliği ve daha düşük işletme maliyetleri sağlar. Kararsız elektrik şebekesine ve zorlu ortamlara uyum sağlama özelliği de var.

 Güç kaynağının istikrarsız ve dalgalanmalara eğilimli olabileceği, düşük kaliteli güç şebekelerine sahip dağlık veya uzak bölgelerde bulunan projelerle ilgili sorunlar olabilmektedir. Ayrıca, sıcak, yağmurlu, tozlu, yüksek derecede aşındırıcı ve nemli alanlar gibi zorlu ortamlarda yer alan projeler, invertör dayanıklılığı açısından zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu endişe ve sorunlara çözüm üreten Hopewind invertörler, 1,03 gibi etkileyici bir SCR değeri ile daha iyi performans göstererek dağlık ve uzak bölgelerde bile elektrik şebekesindeki değişikliklere ve dengesizliklere daha iyi uyum sağlamaktadır. Ayrıca, isteğe bağlı C5 korozyon önleme derecesi ile üretilebilir, bu da onu deniz kenarları, adalar veya petrol sahaları ve kimyasal tesislerin yakınındaki yerler gibi aşındırıcı ortamlar için oldukça güvenli hale getirir.

Editör: Semra Çakmak