Kurban Bayramı’nın ilk günü güneş enerjisinin elektrik tüketimindeki payı rekor kırdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar; “Bayramın ilk günü güneş enerjisinin elektrik üretiminde bir rekor kırdık. 16 Haziran’da gün içerisinde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı %44’ü aşarak rekor seviyeye ulaştı. 16 Haziran günü toplamda 682 bin 223 megavat elektrik ürettik. Bunun 109 bin 501’i güneş enerjisinden karşılandı” dedi.

HEDEF NET SIFIR EMİSYON

 Günün tamamına baktığımızda güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının %16,05 olduğunu dile getiren Bakan Bayraktar; “Gün içinde bu oran %44’ün üzerine çıkarak bu alanda bir rekora imza atıldı. Yine günün tamamında yenilenebilir kaynakların elektrik üretimi içindeki payı %63 yerli ve yenilenebilir kaynakların payı ise %78,4 olarak gerçekleşti. Bayraktar; açıklanan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın kurulu güç istatistiklerinde Türkiye yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünya sıralamasında ilk 11’e girmeyi başardı. Avrupa’da da 5’nci sırada olduğunu anımsatarak “Önümüzdeki 12 yıl süresince her yıl 3 bin 500 megavat güneş enerjisi kurulu gücünü devreye alarak bu alanda yeni rekorlara imza atmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

O Firma Tüm Tesislerinde Yenilenebilir Enerjiye Geçti O Firma Tüm Tesislerinde Yenilenebilir Enerjiye Geçti

Hedeflediğimiz bu orana ulaşmak için zaman zaman kapasite tahsisleri yaptıklarını kaydeden Bayraktar; “Güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını, enerji dönüşümümüzde olmazsa olmaz olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu 2053 net sıfır emisyon vizyonu doğrultusunda temiz enerji yolculuğumuza ara vermeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi