Dünyadaki karbon fiyatlandırmasına yönelik gelişmelerin yer aldığı raporda, karbon fiyatlandırma gelirlerinin geçen sene artmaya devam ederek ilk kez 100 milyar dolar eşiğini aştığı aktarıldı. Raporda ayrıca; Brezilya, Hindistan, Şili, Kolombiya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu orta gelirli büyük ülkelerin karbon fiyatlandırması uygulamasında ilerleme sağladığını ortaya koydu. Rapordaki bir diğer önemli nokta ise; dünya çapında faaliyette olan 75 karbon fiyatlandırma aracı olduğu ayrıca toplanan gelirin yarısından fazlasının iklim ve doğayla alakalı programların finansmanı için kullanıldığı belirtildi. Bunlara ek olarak raporda; karbon fiyatlandırmasının uygulama açığının kapatılmasına destek olmak için zemin kazanmaya devam ettiği fakat geçen yıl kaydedilen ilerlemenin yavaş olduğu vurgulandı ayrıca uygulanan karbon vergileri ve emisyon ticareti sistemlerinin küresel emisyonların yaklaşık yüzde 24’ünü kapsadığı aktarıldı.

Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı

Raporda; enerji ve sanayi gibi geleneksel sektörler liderliğini sürdürürken, havacılık, denizcilik ve atık gibi sektörlerde karbon fiyatlandırmasının giderek daha fazla dikkate alındığı kaydedildi. Bankanın raporunda, rekor gelirlere ve büyümeye rağmen küresel karbon fiyatı kapsamı seviyelerinin Paris Anlaşması’nın hedeflerini tutturamayacak kadar düşük olduğuna değinildi.  

 

 

Editör: Semra Çakmak